Erişilebilirlik

Ukrayna'da Muhalefet Rus Yardımından Kuşkulu


Kiev'in ana meydanında Ukrayna milli marşını söyleyen AB yanlısı göstericiler
Ukrayna Başbakanı Mykola Azarov Rusya ile yapılan yeni kurtarma paketi anlaşmasının ülke ekonomisini yeniden canlandırma olanağı sağlayacağını açıkladı. Ancak Kiev ve diğer kentlerde Avrupa Birliği yanlısı gösteriler devam ediyor.

Rusya Salı günü Ukrayna’ya sattığı doğal gazın fiyatını üçte bir azaltma ve 15 milyar dolar kredi açma sözü verdi.
Rusya’nın yardımı Salı günü Moskova’da Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Ukrayna cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç arasında yapılan görüşmeden sonra açıklandı.

Putin, Rusya’nın Ukrayna için 1000 metre küp doğal gazın fiyatını 268,5 dolara düşüreceğini söyledi. Rusya cumhurbaşkanı ancak bunun geçici bir önlem olduğunu vurguladı.

Putin ayrıca Rusya’nın Ulusal Yardım Fonundan 15 milyar doları Ukrayna hükümet tahvillerine yatıracağını bildirdi.
Ukrayna’nın iflastan kaçınmak için en az 10 milyar dolara ihtiyacı var.

Muhalefet lideri Vitaly Klitçko yardım haberlerini kuşkuyla karşılarken Devlet Başkanı Yanukoviç’i Ukrayna’nın ulusal çıkarlarını ve bağımsızlığını Rusya’ya teslim etmekle suçladı.
Klitçko, Ukrayna halkının mali yardıma karşılık Yanukoviç’in Rusya’ya ne sözü verdiğini bilme hakkı olduğunu söyledi ve erken seçim çağrısında bulundu.

Kiev sokaklarını zaman zaman savaş alanına çeviren gösteriler, Devlet Başkanı Yanukoviç’in, Avrupa Birliği'yle serbest ticaret anlaşmasını imzalamaktan vazgeçerek Rusya ile ekonomik işbirliği öngören bir ortaklığa yönelmesiyle başlamıştı.


Rusya, eski bir Sovyetler Birliği üyesi olan Ukrayna’nın yönünü batıya çevirecek AB anlaşmasına sert biçimde karşı çıkıyor. Ancak Ukrayna hükümetinin kararı binlerce AB yanlısı protestocuyu kent meydanlarına döktü.
XS
SM
MD
LG