Erişilebilirlik

Şükran Günü'nde 45 Milyon Hindi Tüketildi


Şükran Günü'nde 45 Milyon Hindi Tüketildi

Amerika’da 25 Kasım’da kutlanan Şükran Günü’nde 45 milyon hindi tüketildi. Ancak uzmanlar günümüzde tüketilen hindilerin, 17‘inci yüzyılda Amerika’ya ilk ayak basanların tükettiklerinden çok farklı. Olduğunu vurguluyor. Amerika Tarım Bakanlığı uzmanlarına göre hindiler artık hem daha büyük, hem de beyaz etleri daha fazla.

Günümüzde hindiler, 1621’de Amerika’ya ilk ayak basanların yediği yabani hindilere pek benzemiyor. O zamanlar yabani hindilerin ağırlığı sadece 6 kiloydu. Şimdiyse Tom adı verilen erkek hindilerin bazılarının ağırlığı 36 kiloyu bulabiliyor.

Amerika Tarım Bakanlığı Tarım Araştırma Dairesi’nde hindi üretimi uzmanı Doktor Julie Long şöyle konuşuyor: ”Yabani hindiler bugünkülere göre çok cılız kalıyor.”

Doktor Julie Long, ”Hindi yetiştirenler, uzun zamandır göğüs kasları çok büyük olan ve aşırı derecede gelişen hindiler üretiyor.” diyor.

Tüketiciler uzun zamandır göğüs eti daha fazla olan, daha büyük hindileri tercih ediyor. 1960’lı yıllarda yapay döllenmeyle göğüs kası büyük beyaz hindileri üretilmeye başladı.Long, ”Amerika’daki hindilerin birçoğu çok zaman alan yapay döllenmeyle elde ediliyor.” diyor.

Hindilerin yapay döllenmeyle üretilmesini gerektiren bazı nedenler var. Bunlardan ilki verimi arttırmak. Diğeriyse daha ağır hindiler elde etmek. Bu hindilerden önde olanı dişi. Ağırlığı 11 kilo. Arkadaki erkek olan büyüklerin herbiriyse 32 kilo. Erkek hindilerin göğüs kasları büyüdükçe çiftleşmeleri zorlaşıyor.

Tarım Bakanlığı’ndan uzman Murray Bakst, ”Yapay döllenmeye başvurmazsak hindi sektörü küçülmeye başlar. Hindilerde doğal döllenme oranı çok düşük.” diyor. Bakst, iyi bir protein kaynağı olan hindinin hızla büyüyen uluslararası bir sektör haline geldiğini söylüyor: ”Şu anda kuluçka kapasitesi çok yüksek. Üretim çiftliklerinde haftada bir milyon hindi yumurtadan çıkıyor.”

Sadece 25 Kasım Şükran Günü’nde 45 milyon hindi tüketildi.

Tarım Bakanlığı araştırma tesislerindeki kuluçka makinesinde yüzlerce yumurtaya yer var. Tesis yetkililerinden Sue Rosoff, ”Hindi yumurtaları burada 25 gün kalıyor. 25’inci günde diğer odada yumurtadan çıktıkları makinelere alıyoruz.” diyor.

Yumurtalar yer değiştirmeden önce döllenip döllenmediklerine bakılıyor. Hindiler yumurtadan çıkmadan üç gün önce bu özel odaya alınıyor.

Hindi yavruları, yapay döllenmenin etkinliği ve hindilerin hastalıklara karşı direncini incelemek için yakından izleniyor. Tarım Bakanlığı ve 28 ayrı araştırma enstitüsü kısa süre önce hindi genomunun haritasını çıkarma işlemini tamamladı.

Doktor Long, ”Hindi genomu, hindinin yapısını anlamamızı sağlayacak bir yol haritası niteliğinde.” diyor.

Gen haritasını kullanarak her gün büyüyen insan nüfusunu beslemek için daha fazla sayıda hindi üretmeyi başarmak mümkün.

XS
SM
MD
LG