Erişilebilirlik

UEFA ve Eyfel İstanbul için Yas Tuttu


İstanbul Atatürk Havalimanına yapılan terör saldırısında yaşamını yitirenleri, Euro 2016 futbol karşılaşmaları öncesi saygı duruşu ile anma talebini reddeden UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu'nun girişimleri ve sosyal medya üzerinden verilen tepkiler sonra, son anda anma yapılmasını kararlaştıdı. Paris Belediyesi de terör saldırısıyla sarsılan Türk halkı ile dayanışma göstermek amacıyla Eyfel Kulesi'ni kırmızı beyaz renklere boyadı.

Fransa'da devam eden Euro 2016 turnuvasının yarı finali Polonya-Portekiz maçı öncesi, Marsilya'nın Velodrome Stadı'nda İstanbul’daki terör saldırısında hayatını kaybedenler adına saygı duruşu yapıldı. UEFA'nın gün içinde anma talebini, "Türkiye maçı olan bir takım değil" gerekçesiyle reddetmesi üzerine Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı devreye girdi. Sosyal medyada ve Fransız basınında yer alan yoğun tepki üzerine UEFA saygı duruşunun yapılmasına karar verdi.

Marsilya Velodrome Stadı'nda takımların sahadaki yerini almasının ardından yapılan anonsta, "Türkiye'de Salı günü yapılan terör saldırısında yaşamını yitirenlerin anısına alkışlarımızla saygı duruşunda bulunuyoruz. Bu karar UEFA tarafından son anda alındı" denildi.

Anonsun ardından sahadaki oyuncular ve stadı dolduran on binlerce taraftar 1 dakika boyunca alkışlarla terör kurbanlarını anmak için saygı duruşunda bulundular.

Velodrome Stadı'nda tüm izleyicilerin büyük bir saygıyla, hiçbir olumsuz girişimde bulunmadan, Türkiye'deki terör saldırısında yaşamını yitirenler anısına alkışlarla ayakta saygı duruşunda bulunması, sosyal medyada çok geniş yankı buldu.

Eyfel de yasa katıldı

Yerel saat ile gece saat 01.00'de de, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo'nun kararıyla Eyfel Kulesi, terör saldırısında yaşamını yitirenlerin anısına Türk bayrağı renklerine büründü.

Polonya-Portekiz maçının bitmesinden hemen sonra sosyal medya üzerinden yapılan destek sayesinde Eyfel Kulesi, Polonya bayrağının renkleri ile aydınlatıldı. Bir saat kadar, kazanan takım onuruna Portekiz bayrağı renklerinde kalan Eyfel Kulesi, gece saat 01.00'de de terör saldırısına hedef olan Türkiye'ye destek vermek için Türk bayrağının renklerine boyandı.

Her saat başında ışıklarla parlatılan Eyfel kulasi, yas nedeniyle bu sefer yanıp sönen ışıklarla parlatılmadı.

Paris'in sembolü olan Eyfel Kulesi, UEFA karşılaşmaları boyunca Türkiye'nin 3 maçında da sosyal medya üzerinden yapılan destekler sayesinde kırmızı-beyaz renklere bürünmüştü.

XS
SM
MD
LG