Erişilebilirlik

Uçak Aramasında 122 Yeni Nesne Bulundu


malezya Savunma Bakanı Hişamuttin Hüseyin son uydu fotoğraflarını gösterirken
Malezyalı yetkililer Hint Okyanusu’ndan yansıyan yeni uydu fotoğraflarında yer alan 122 yeni nesnenin düşen uçağa ait olabileceğini bildiriyor.

Malezya Savunma Bakanı Hişamuttin Hüseyin Fransa’nın 23 Mart’ta yayınladığı uydu fotoğraflarında yer alan parçaların düşen uçağın enkazı olabileceğini açıkladı.
Hüseyin “Bazı nesneler, 1 metre bazıları ise 23 metre uzunluğunda olduğunu tespit ettik. Bazı nesnelerin ise parlak oluşu, uçağın parçaları olduğuna işaret ediyor. Enkazın tespit edildiği nokta Avustralya’nın Batısındaki Perth kentinin yaklaşık 2557 kilometre açıkları diyebiliriz.”dedi.

Yetkililer tüm bu bilgilere rağmen, okyanusta bulunan çeşitli büyüklüklerdeki parçaların uçağın enkazı olduğunu kesinlikle bilinmediğini ancak yeni gelişmelerin, soruşturmanın yönünü değiştirdiğini vurguluyorlar.

Uçağın enkazı olduğu düşünülen kalıntı öbeği, daha önce Çin ve Avustralya tarafından yayınlanan uydu fotoğraflarında yer alan nesnelerin yakınında yer alıyor.

Avustralya Deniz Güvenliği Dairesi Çarşamba günü yapılan arama çalışmalarında üç yeni nesneye daha ulaştıklarını bildirdi. Twitter’da yapılan açıklamada ise nesnelerin, büyük ihtimalle halat ve mavi renkte olduğu bildirildi.
Ancak Avustralyalı yetkililer bunların 370 numaralı uçuşun kalıntıları olduğunu gösteren belirgin bir kanıt olmadığını vurguluyor.

Bu bilgilere kötü hava koşulları nedeniyle 24 saat ara verilmek zorunda kalınan arama çalışmaları sonrasında ulaşıldı. Çalışmalara çeşitli ülkelerden en az 12 uçak ve 2 gemi katılıyor.
Avustralya Başbakanı Tony Abbott, düşen Malezya uçağının enkazına ulaşıp kayıp yolcu yakınlarına ne olduğunu anlatmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
XS
SM
MD
LG