Erişilebilirlik

'Uçağı Suriye Düşürdü'


Başbakanlık'ta yapılan güvenlik zirvesinin ardından yapılan açıklamada Akdeniz üzerinde irtibatın kesildiği F-4 jetinin Suriye tarafından düşürüldüğü bildirildi

Malatya Erhaç üssünden kalkan Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürüldüğü açıklandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Meksika ve Brezilya ziyaretlerinden döner dönmez konutunda düzenlediği güvenlik zirvesinin ardından bir yazılı açıklama yapıldı. Açıklama tüm gün sorulan sorulara kısa ve fazla ayrıntı bulunmayan bir yanıt getirdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi.

''İlgili kurumlarımızın sağladığı verilerin değerlendirilmesi ve Suriye ile yürütülen ortak arama kurtarma faaliyetleri çerçevesinde elde edilen bilgiler neticesinde uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır.

Pilotlarımız dahil arama kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir.

Türkiye olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından, nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır.''

İki kişilik mürettebata sahip F-4 savaş uçağının dün öğle saatlerinde Lazkiye’nin 8 mil açığında düştüğü bildirilmişti, ancak bazı kaynaklar tarafından uçağın Suriye tarafından düşürüldüğü öne sürülse de resmi yetkililer bu iddiaları doğrulamadı.

Başbakan Erdoğan'ın konutunda başkanlık ettiği güvenlik zirvesine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın katıldığı bildirildi.

Lübnan Televizyonu: 'Suriye düşürdü'

Türk Silahlı Kuvvetleri, 14:45’te internet sitesine koyduğu bilgi notuyla olayı şöyle duyurdu: “22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için saat 10.30'da Malatya/Erhaç Meydanı’ndan kalkış yapan bir uçağımız ile saat 11.58'de Hatay ili güneybatısında deniz üzerinde radar ve telsiz teması kesilmiştir. Arama kurtarma çalışmalarına derhal başlanmıştır.”

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklama, uçağın nasıl düştüğü konusunda bilgi içermiyordu. Ancak kulislerde uçağın Suriye Ordusu tarafından düşürüldüğü iddiası dillendiriliyordu. Konuyla ilgili ilk haberi merkezi Lübnan’daki El Mayaden televizyonu verdi. El Mayaden, hiçbir resmi yanağa dayandırmadığı haberinde uçağın Suriye kuvvetlerince vurulduğunu iddia etti.

Russia Today’e konuşan Suriyeli gazeteci İhab Sultan, “görgü tanıklarına göre, Suriye karasuları üstünde uçan iki Türk savaş uçağından biri düşürüldü” dedi.

Türkiye tarafından ilk resmi açıklama, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’dan geldi. Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi ve G-20 Zirvesi için gittiği Brezilya’dan Ankara’ya dönen Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’nda ayağının tozuyla basının karşısına geçti.

Başbakan Erdoğan, “Akdeniz’de kaybolan Türk savaş uçağını Suriye mi düşürdü?” sorusuna “uçağımızın düştüğü noktasında kesin bilgiler elde değil. Biraz sonra resmi konutta bir toplantı yapacağız. Hem terörü hem de bu konuyu konuşacağız” dedi.

Başbakan, düşen uçakta bulunan askeri personelin henüz bulunamadığını açıkladı ve şöyle konuştu:

“Pilotların Hatay’ın güneyinde, Lazkiye’nin 8 mil uzağına olduğu söyleniyor. Pilotlarımızla ilgili bir haber yok. 4 tane hücumbot ve çok sayıda helikopterimiz, Suriye hücumbotları ile müşterek aramayı sürdürüyor.”

Suriye özür diledi mi?

Başbakan Erdoğan, akşam saatlerinde kulislerde dolaşan “Suriye özür diledi” iddiası hakkında ise yorum yapmaktan kaçındı.

Bir gazetecinin “Suriye’nin özür dilediği söyleniyor” şeklindeki sorusuna Başbakan şöyle yanıt verdi: “ Bende böyle bir bilgi yok. Yapacağımız görüşmeden sonra özür dilenmiş mi dilenmişse niçin dilenmiş ortaya çıkar.”

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG