Erişilebilirlik

Üç Ülkeden ABD’ye Sert Uyarı


Rusya, Suriye ve İran geçen hafta Suriye’yi füzelerle vuran Amerika’yı sert bir şekilde uyardı ve aynı hafta yaşanan kimyasal silah saldırısının incelenmesi için uluslararası soruşturma çağrısı yaptı.

Üç ülkenin dışişleri bakanları Moskova’da bir araya geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika’nın geçen haftaki saldırısını uluslararası hukukun çirkin bir ihlali olarak niteledi ve bu tür hareketlerin sadece bölgesel güvenlik değil, küresel güvenlik açısından da büyük sonuçları olacağını söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim buluşmanın Amerika’ya güçlü bir mesaj gönderdiğini söyledi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de Amerika’nın tek taraflı hareketinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Geçen hafta Suriye’de düzenlenen ve 80’i aşkın kişinin yaşamını yitirdiği kimyasal saldırı ile ilgili olarak Şam’ı suçlayan Amerika, misilleme amacıyla Suriye’de bir hava üssünü vurmuştu.

Lavrov, Amerika ve müttefiklerini saldırıyla ilgili uluslararası soruşturmayı engellemeye çalışmakla suçladı. Birleşmiş Milletler kimyasal silah izleme örgütünün ön soruşturmasına da değinen Lavrov, saldırı ile ilgili örneklerin nerden alındığını ve nasıl analiz edildiğinin bilinmediğini kaydetti.

Lavrov’a göre soruşturmaya birçok ülkeden uzman katılmalı.

Lavrov, “Amerikalı ve bazı Avrupalı meslektaşlarımız düşüncelerinin doğru olduğunu düşünüyorlarsa böyle bir bağımsız grubun kurulmasından korkmalarına neden yok” dedi. Lavrov, böyle bir soruşturmanın da şeffaf olması gerektiğini vurguladı.

Amerika’nın Suriye hava üssüne saldırısının Suriye’deki barış görüşmelerine zarar verdiğini kaydeden Lavrov, bunun Washington’un Esat yönetimini iktidardan indirmeye odaklandığını gösterdiğini söyledi ve “böyle denemeler başarılı olamayacak” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG