Erişilebilirlik

3 Boyutlu Yazıcıdan Silah Üretti


3 Boyutlu Yazıcıdan Silah Üretti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

Internet üzerinden bulduğu tasarımları ve evdeki üç boyutlu bilgisayar yazıcısını kullanan Amerikalı evde kendi silahını üretti

Amerika’daki silah şiddetini durdurmaya çalışan siyasetçiler, ateşli silahların yapımıyla ilgili teknolojik ilerlemeleri de göz önüne almak zorunda kalabilir. Son yıllarda, silah parçalarını da içeren plastik kalıplar basabilen 3 boyutlu yazıcıların kullanımında büyük artış görülüyor. Amerika’nın Sesi, yasal kısıtlamaları aşmak için ev yapımı ateşli silahların kullanımın destekleyen Teksas’ı ziyaret etti.

Cody Wilson, herkesin bunun gibi bir yarı otomatik bir silaha sahip olabilmesi gerektiğini düşünüyor.

“Bana göre bu, radikal eşitliğin bir göstergesi. Hükümet ve ordunun sahip olabileceği her şeye bireyler de sahip olabilmeli. Bu, bireysel egemenliğin basit bir ispatı.”

Kendini anarşist olarak tanımlayan Wilson, bu tüfeği, internet üzerinden bulduğu tasarımları ve evdeki üç boyutlu bilgisayar yazıcısını kullanarak yapmış.

“Eğer modelin bilgisayar yazılımı iyi tasarlanmışsa, tek yapmanız gereken ‘yazdır’ tuşuna basmak.”

Hükümet, silahların şarjör kapasitesini sınırlamaya çalışırken, Wilson kendi silahını üretiyor.

“New York’ta 7, diğer eyaletlerde de 10 mermiden fazla şarjör kapasitesi olan silahları yasaklamak istiyorlar. Ama ben yazıcımı kullanarak her türlü yasağı delebilirim.”

Ancak bu tüfeğin tetiği ve namlusu metalden yapılmak zorunda. Bireyler evde silah yapabilseler de, yasalar ev yapımı silahların satışını yasaklıyor.

Merkezi Teksas’ta bulunan küresel istihbarat örgütü Stratfor’dan güvenlik uzmanı Fred Burton, ev yapımı silahların şimdilik ciddi bir tehdit oluşturmadığını düşünüyor.

“Silahın ucundan merminin ne kadar kuvvetli geçtiğini düşünürsek, tamamen plastik olan bir silah yapmak son derece zor bir iş.”

Ancak Burton bu silahların yasalara meydan okuma anlamına geldiğini söylüyor.

“Kapasiteleri sınırlı olsa da, ev yapımı silahlar bazı federal kısıtlamalardan muafiyet için kullanılabilir.”

Teksas Üniversitesi’nden hukuk profesörü Sanford Levinson da bu endişeyi paylaşıyor.

“Asıl soru, ev yapımı silahlar yasaklanmalı mı yoksa yasaklanmamalı mı?”

Üç boyutlu yazıcılar üretimde yaygın olarak kullanıldığından, Levinson’a göre hükümetin ve Kongre’nin konuyla ilgili katı düzenlemeler dayatması kolay değil.

“Teknolojik ilerlemeler, bu yazıcıların kullanımını kontrol etme kabiliyetimizin önüne geçebilir.”

Levinson, hükümetin temel görevlerinden birisinin güvenliği sağlamak olduğunu, dolayısıyla silah konusunu kontrol altına alması gerektiğini söylüyor.

Anketlere göre, Amerika’da sadece küçük bir azınlık kendisini hükümetten korumak için silaha ihtiyaca olduğunu söylerken birçok silah sahibi konuya yasal kısıtlamalar getirilmesini destekliyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG