Erişilebilirlik

3 Astronot Uluslararası Uzay İstasyonuna Ulaştı


Ekim ayındaki başarısız fırlatmanın ardından, Pazartesi günü Kazakistan’dan yeniden fırlatılan uzay aracıyla astronotlar nihayet Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşabildi.

NASA astronotu Anne McClain, Kanadalı astronot David Saint-Jacques ve Rus kozmonot Oleg Kononenko, uzay istayonuna Kazakistan’daki Baykonur kozmodrumundan Soyuz roketi içinde fırlatıldı.

Soyuz uzay aracı, 9 dakika içinde belirlenen yörüngeye girdi. Araç, dünyanın ekseninde 4 kez dönmesinin ardından yaklaşık 6 saat içinde uzay istasyonuna ulaştı.

Amerikalı ve Rus uzay ajansları ajansları, tüm sistemlerin normal çalıştığını ve astronotların kendilerini iyi hissettiğini belirtti.

Üç astronot uzay istasyonunda 6 aydan uzun süre kalacak ve biyoloji, fizik ve teknoloji alanlarında deneyler yapacak.

Uzay istasyonunda bulunan Amerikalı Serena Aunon-Chancellor, Rus Sergei Prokopyev ve Almanyalı Alexander Gerst ise 20 Aralık’ta dünyaya geri dönecek.

Astronotların uzay istasyonuna başarılı kalkışı, Ekim ayındaki başarısız fırlatmayı unutmayan herkesi rahatlattı.

Böylece uzay istasyonu da astronotsuz kalmamış oldu.

Ekim ayında Amerikalı Nick Hague ve Rus Alexei Ovchinin’in içinde bulunduğu Soyuz roketi, fırlatmadan 2 dakika sonra sorun yaşamış, astronotlar otomatik kurtarma sistemi sayesinde dünyaya geri inmişti.

Sorunun roketin son birleştirme işlemindeki bir hatadan kaynaklandığı belirtilmişti.

Rus uzay ajansı yetkilileri, benzer sorunun yaşanmaması için önlemler aldıklarını söyledi.

Pazartesi günkü fırlatmanın sorunsuz olması içinde öncesinde insansız dört fırlatma yapıldı.

XS
SM
MD
LG