Erişilebilirlik

Uber’in Kurucularından Kalanick İstifa Etti


Özel taksi hizmeti sunan Uber şirketinin kurucularından Travis Kalanick, yatırımcıların baskısı üzerine CEO’luk görevinden istifa etti.

İstifa kararı, Uber’in, şirket içi cinsel taciz iddialarını soruşturan yerel hükümet denetim birimlerini yanlış bilgilendirmesi sonrasında geldi.

İstifa haberi, Uber’in kurucusunun annesinin vefatı nedeniyle ücretsiz izine çıktığını açıklamasından bir hafta sonra geldi.

Uber Yönetim Kurulu’nun Kalanick’i destekleyen açıklamasında, Kalanick’in Uber’i her zaman önceliği yaptığını belirtti.

Kalanick’in annesini kaybetmesi üzerine inzivaya çekildiği ve Uber’in yeniden yapılanması için olanak yarattığı da açıklamada yer almıştı.

Kalanick kendi yaptığı açıklamada, Uber’in tartışmalardan uzak bir biçimde yeniden yapılanması için yatırımcıların isteğini kabul ettiğini söyledi.

Telefon uygulaması üzerinden çağrılan Uber taksileri, 80 ülkede faaliyette.

Şubat ayında, firmanın eski çalışanı bir kadın mühendis, şirket yetkilileri hakkında cinsel taciz ve cinsel ayrımcılık yaptıkları iddiasında bulunmuş, ayrıca şirketi bu konuda yeterli ve etkili çözüm üretememekle suçlamıştı.

Uber bu iddialar karşısında, eski Adalet Bakanı Eric Holder’ın da aralarında bulunduğu bir hukuk firmasıyla iç soruşturma yapmak üzere anlaştı.

İç soruşturma sonrasından hazırlanan raporda Uber Yönetim Kurulu’na, Kalanick’in sorumluluklarının bazılarının diğer üst düzey yetkililere verilmesi tavsiye edildi. Raporda ayrıca daha etkili bir şikayet-çözüm süreci geliştirilmesi gerektiği belirtildi ve şirkette daha fazla etnik çeşitliliğe yer verilmesi de tavsiye edildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG