Erişilebilirlik

Tusk ve Juncker’e Erdoğan Çağrısı


İnsan Hakları Gözlem Örgütü, 25 Mayıs’ta Avrupa Birliği liderleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında planlanan toplantıda, ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesinin Ankara’nın insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanındaki sorunlarının üstesinden gelme koşuluna bağlanmasını istedi.

Erdoğan’ın, NATO zirvesi sırasında Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’la yapması planlanan görüşmede gümrük birliği anlaşmasının gözden geçirilmesi konusun da gündeme gelmesi bekleniyor.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü Avrupa Birliği Direktörü Lotte Leicht, “Yetkilerini genişleten referandumu kazanmasından bu yana ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’la biraraya gelecek AB yetkililerinin, insan haklarını mutlaka gündeme getirmesi gerekir” dedi.

Leicht, “Türkiye’nin AB üyeliği sürüncemeye girmişken, ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesinin, Erdoğan’ın Türkiye’deki baskı yöntemlerine son vermesi, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne riayet etmesi koşullarına bağlı olduğu mesajı mutlaka verilmelidir,” dedi.

2016 yılı Aralık ayında Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği üyesi ülkelere 1995’te yürürlüğe giren Gümrük Birliği anlaşmasını gözden geçirmek üzere görüşmelere başlamaları için yetki verdi. Gümrük Birliği’ni yenileme müzakerelerinin yıllarca sürmesi bekleniyor.

İnsan Hakları Gözlem örgütü, Türkiye’de 50 bin kişinin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklandığına dikkat çekiyor. Örgütün dikkat çektiği bir başka olay da darbeden sorumlu tutulan Fethullah Gülen’e destek verdiği iddia edilen ve değerleri milyarlarca doları bulan en az 600 şirkete itiraz hakkı olmadan el konulması. Örgüt şiddet içermeyen şirketlerin dini bir grupla bağlantılı olmalarının tek başlarına terörizm suçu olarak nitelendirilemeyeceğini söylüyor.

İnsan Hakları Gözlem örgütü darbe girişiminden bu yana polisin işkence yaptığına istinaden belge topladığını iddia ediyor. Örgüt, bazı tutukluların zorla itirafta bulunmaları için dövüldüğü, tecavüzle tehdit edildiği veya aile üyelerine tecavüzle tehdit edildiği yönünde suçlamalar aldığını da belirtiyor.

Örgüt, gazetecilerin de şiddet içermeyen yazıları ve televizyon yorumları için terörizm ve darbe girişimi gibi suçlarla karşı karşıya kaldığını söylüyor.
Yetkililerin binlerce Twitter hesabı ve web sitesine erişimi engellediği, 29 Nisan’da Wikipedia’ya erişimin de Erdoğan’ı eleştiren makale nedeniyle engellendiği de örgütün dile getirdiği hak ihlalleri arasında.

Örgüt, son 8 ayda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetinin HDP milletvekillerine karşı sert önlemler aldığını belirtti. Örgüt açıklamasında, Türk hükümetinin Eş Başkan Selahattin Demirtaş dahil HDP milletvekillerini hapsettiği kaydedildi.
İnsan Hakları Gözlem örgütü, Türk hükümetinin Güneydoğu Anadolu bölgesinde 86 belediyeye kayyum atadığını, belediye başkanlarını ya tutukladığını, ya da işten el çektirdiğini belirtti. Bunun demokratik yollardan seçilmiş siyasilerin sadece siyasi katılım haklarını ihlal etmediğini, ifade özgürlüğünü de ihlal ettiğini, milyonlarca seçmenin oylarınn yok saymak olduğunu kaydetti.
Örgüt, açıklamasında, Erdoğan’ın 16 Nisan referandumunu kazanmasının ardından olağanüstü hal uzattığını ve 21 Mayıs’taki konuşmasında olağanüstü hali kaldırmak için bir neden görmediğini belirttiğine dikkat çekiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG