Erişilebilirlik

TÜSİAD'dan ABD İle Serbest Ticaret Anlaşması Çağrısı


Muharrem Yılmaz
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Türk iş dünyası olarak Türkiye’nin, Amerika ve Avrupa Birliği arasında yürütülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) çalışmalarının dışında kalmasını “kabul edilemez” bulduklarını söyledi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin Washington Temsilciliğinin kurulmasının 15. yıl kutlamalarına katılmak üzere 50 kişilik heyetle Amerika’ya gelen Yılmaz, “ekonomik NATO” diye adlandırdığı TTIP görüşmelerinde Türkiye’nin dışarıda bırakılması konusundaki rahatsızlığı Amerikalı yetkililere ilettiklerini bildirdi. Yılmaz, “Bizim Batı'yla olan ilişkilerimizi geliştirme iradesi aslında bu ittifakın yeniden yapılandığı, 'Yeni Batı' diye tanımlayabileceğimiz, aslında sadece ekonomik değil, jeostratejik bir derinliği olan bu gelişmenin dışında kalmasından rahatsızlığımızı dile getirme fırsatı bulduk,” diye konuştu.

Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner’dan destek

TÜSİAD’ın Washington temsilciliğinde Türk basın mensuplarına konuşan Muharrem Yılmaz, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’a bu kaygılarını aktardıklarını, Boehner’ın da Türkiye’nin TTIP görüşmelerinin dışında bırakılmasının “haksızlık olduğu görüşünü” kendileriyle paylaştığını söyledi.

TÜSİAD heyeti Washington’da bulundukları süre içinde Beyaz Saray, Amerika Dışişleri Bakanlığı ve Kongre’de görüşmeler yaptı. Kongre’deki görüşmelerinin yalnızca Başkan John Boehner’la sınırlı kalmadığının altını çizen Muharrem Yılmaz, Kongre Türk Dostluk Grubu üyeleriyle de bir araya geldiklerini belirtti. Yılmaz, kaygılarını Amerika Dışişleri Bakanı’nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu yardımcısı Victoria Nuland’a da aktardığını söyledi, Türkiye’nin bir Gümrük Birliği üyesi olarak Amerika ve Avrupa Birliği arasındaki serbest ticaret anlaşmasının dışında tutulmaması gerektiğini vurguladı. Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Nuland’ın da bu konunun “gündemlerinde olduğunu söylediğini” bildirdi.

ABD ile ‘Serbest Ticaret Anlaşması’ Çağrısı

Amerika’yla stratejik işbirliğinin yalnızca güvenlik alanında olmadığını, yatırım ve ticaret alanında da geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, bu durumun Türkiye ve Amerika arasında bir ‘serbest ticaret anlaşması’ gereksinimi doğurduğuna dikkati çekti.

Türkiye ve Amerika arasında serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin “süratle devam ettirilmesi” çağrısında bulunan Yılmaz, bunun TTIP ile paralel bir süreç olarak sürdürülmekten öte, “bugüne kadarki ilişkilerin gerektirdiği, geç kalmış bir işbirliği noktası” olarak tespit edildiğini kaydetti. Muharrem Yılmaz, bundan dolayı ABD ile olası serbest ticaret anlaşmasının TTIP sürecinden daha hızlı bir şekilde geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Yardımcısı Biden’dan TÜSİAD’a kutlama mesajı

Bu arada Başkan Yardımcısı Joseph Biden, kuruluşunun 15. yıldönümünde TÜSİAD Washington temsilciliğine kutlama mesajı gönderdi.

Biden mektubunda, “Washington’daki 15. yıldönümünde TÜSİAD’ı kutlamak istiyorum. Bir müttefik, stratejik, ekonomik ve demokratik ortağımız olan Türkiye’nin başarısı, çıkarlarımızı derinden ilgilendiriyor. Türk-Amerikan ilişkilerinin önümüzdeki yıllarda güçlü kalması konusunda TÜSİAD’ın başarılarına güvenmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
XS
SM
MD
LG