Erişilebilirlik

Türkler Suriyeli Mülteciler Hakkında Ne Düşünüyor?


Türkler Suriyeli Mülteciler Hakkında Ne Düşünüyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:14 0:00

Türkiye’de sayıları 3 milyonu aşan Suriyeli mülteciler, son günlerde “halkın huzurunu bozdukları” iddia edilen haberlerle gündeme gelmeye başladı.

Taşkınlık yaptıkları ileri sürülen Suriyeliler’in Türkler’le karşı karşıya gelmesi, bazı kesimler tarafından mültecilere karşı bir önyargı ve öfke oluşmasına neden olmaya başladı.

Son zamanlarda Suriyeliler’le ilgili olarak gündeme gelen bu olayların ardından açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, vatandaşları serinkanlı olmaya çağırdı ve “Misafirperverliğimize laf getirecek davranışlardan kaçının” dedi. Yıldırım, Türkiye’de bulunan Suriyeliler’i de “Haddini aşıp taşkınlık yapan, suç işleyen kendisini hakim önünde, gerekirse sınır dışında bulur” şeklinde uyardı.

Peki, Türkler, Suriyeliler hakkında ne düşünüyor? Suriyeliler ülkenin huzurunu gerçekten bozuyor mu? Amerika’nın Sesi sokaktaki vatandaştan görüş aldı.

Emekli Muammer Sezgin, Suriyeliler’in Türkiye’ye kabulünün görüş, kültür, dil ve anlayış farklılıkları yüzünden “baştan hata” olduğunu savundu. Türkiye’de bulunan Suriyeliler’in, ileride daha büyük sorunlara neden olacağını düşündüğünü belirten Sezgin, daha çok anlaşmazlık çıkacağını düşünüyor.

Sağlık çalışanı Mağruf Çiftçi, “Beş parmağın beşinin bir olmadığını, Suriyeliler için de genelleme yapmanın doğru olamayacağını” belirtti. Çiftçi, savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınmış olan Suriyeliler’in taşkınlık yapacağına inanmadığını söyledi.

Lise öğrencisi Burak Aracı, Suriyeliler’in ülkenin huzurunu bozdukları görüşünde. “Suriyeliler'in iş yerlerinde kaçak çalıştıklarını, toplu taşıma araçlarında rahatsızlık verdiklerini” belirten Aracı, göçmenlerin insanları taciz ettiklerine şahit olduğunu söyledi.

Emekli Mehmet Sezer, bütün Suriyeliler’i aynı kefeye koymanın doğru olmayacağını, onlar arasında da iyiler ve kötüler olabileceğini belirtti.

Üniversite öğrencisi Ali Özbek, Suriyeliler’in nitelikli olanlarının ülkeye alınmasından yana olduğunu söyledi. Vatandaşları rahatsız eden birçok Suriyeli gördüğünü belirten Özbek, bu durumdan çok rahatsız olduğunu ve ülkenin bölünmeye doğru gittiğini iddia etti.

İşletmeci Orhan Yılmaz, Suriyeli göçmenleri Türkiye’de istemediğini, gelen Suriyeliler’in kutuplaştığını, ülkeye hiçbir faydaları olmadığı gibi zararları olduğunu öne sürdü.

XS
SM
MD
LG