Erişilebilirlik

Türkler ABD'nin 'Golan Tepeleri' Kararına Öfkeli


Türkler ABD'nin 'Golan Tepeleri' Kararına Öfkeli
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

Başkan Donald Trump’ın Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini resmen tanıyan kararı imzalaması, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de tepkilere neden oldu. VOA Türkçe’ye konuşan vatandaşlar Amerika'nın Golan Tepeleri kararını değerlendirdi.

Elektrik Teknisyeni olan Gökhan Yıldız, ABD’nin Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini tanıdığını açıklamasını daha önce Kudüs konusundaki tavrına benzettiğini ve bu kararları doğru bulmadığını söyledi. Yıldız, Amerika’nın bu açıklamasına Türkiye’nin tepki gösterdiği gibi diğer ülkelerin de tepki göstermesi gerektiğini belirtti.

Emekli Maksude Alkan, Amerika’nın Golan Tepeleri hakkındaki açıklamasının sadece Suriye’yle sınırlı kalmayacağını, yavaş yavaş sıranın Türkiye’ye de geleceğini, Türkiye’nin parçalanması için çalışılacağını düşündüğünü belirtti. Alkan, Türkiye’nin yakın geçmişte İsrail’e karşı sert tepki gösterdiğini ancak şu anda yoğun alışveriş içerisinde olduğunu ifade etti.

Ev hanımı Gülistan Güraslan, Türkiye’nin İsrail’le ekonomik ilişkiler içerisinde olmasından dolayı tepkisinin cılız kaldığını düşündüğünü söyledi.

İşletmeci Şenol Genç, Golan Tepeleri’nin Suriye’nin toprağı olduğunu ve Amerika’nın burada İsrail’in egemenliğini tanıma kararının bir geçerliliği olmadığını ancak bu tavrın insanları birbirine düşüreceğini kaydetti.

Özel sektör çalışanı Yeter Bektaş, Amerika’nın karşısında gibi görünen ancak yanında olan ülkeler sayesinde Amerika’nın böyle kararlar verebildiğini söyledi.

Emekli Kadir Caner Çilingiroğlu, dünyada adaletin olmadığını, güçlünün istediği kararları alabildiğini, hukukun tanınmadığını bunun da yıllardır bu şekilde sürüp gittiğini belirtti.

Hukuk öğrencisi Taner Taş, Amerika’nın Golan Tepeleri kararının hukuka aykırı olduğunu ve bu adımın çözüme yönelik değil de sorun yaratmaya yönelik bir tavır olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG