Erişilebilirlik

'Türkiye'ye Suriye Konusunda Önemli Rol Düşüyor'


Mark Toner

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Amerika’nın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Şam’a gitmesinden memnuniyet duyduğunu; Suriye rejimine güçlü bir mesaj verilmesi için fırsat olduğunu söyledi.

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Toner şöyle konştu: “[Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun] bu ziyareti gerçekleştiriyor olması bizi memnun ediyor. Dışişleri Bakanı Clinton Dışişleri Bakanı Davutoğlu’yla görüştü. Suriye konusunu ele aldılar. Bu ziyaret, barışçı göstericilerin bastırılmasının kabul edilemeyeceği mesajının güçlü bir şekilde verilmesi için bir başka fırsattır.”

Sözcü Mark Toner, Türkiye’nin bu konuda önemli bir rol oynayabileceğini kaydetti: “Türkiye bir komşu ülkesi olarak, Suriye’den kaçan mültecileri kabul etmiş bir ülke olarak bu konuda güçlü bir rol alabileceğini düşünüyoruz. Türkiye’nin güçlü bir mesaj verebilecek konumda olduğunu düşünüyoruz.” Ancak Toner, Davutoğlu’nun Şam’daki temaslarından nasıl bir sonuç alınabileceği konusunda yorum yapmadı.

“Arap Ülkelerin Kararı Cesaret Verici”

Toner, Arap ülkelerin de Suriye üzerinde baskıyı arttırmasını cesaretlendirici bulduklarını kaydetti. Arap Birliği’nin Suriye’de şiddet olaylarına son verilmesi çağrısında bulunmasının ardından Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinden Suudi Arabistan, Kuveyt ve Bahreyn Şam’daki büyükelçilerini çekti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Arap Birliği ve Körfez İşbirliği Konseyi’nin güçlü mesajlarını cesaretlendirici, yüreklendirici buluyoruz” dedi ve bunların “uluslararası toplumun Suriye hükümetinin acımasız davranışından ne kadar tepkili olduğunun işaretidir,” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG