Erişilebilirlik

Türkiye’nin Trablusgarp Büyükelçiliği Açıldı


Trablusgarp'ta Türk Büyükelçiliği ikâmetgahı

Libya'daki çatışmalar çerçevesinde kapatılan büyükelçilik çalışmalarına yeniden başladı.

Dışişleri Bakanlığı, dün, yeni Büyükelçi Ali Kemal Aydın'ın beraberindeki personelle havayoluyla Ankara'dan Tunus'a gittiğini açıklamıştı. Diplomatik ekibin bugün karayoluyla Tunus’tan Libya’ya gittiği öğrenildi.

Bu arada Paris’te, Fransa ve İngiltere'nin girişimiyle düzenlenen uluslararası Libya konferansında, Kaddafi rejiminin, yurt dışında dondurulan banka hesaplarından 15 milyar doların Ulusal Geçici Konsey'e verilmesi kararlaştırılmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, konferansta yaptığı konuşmada, Muammer Kaddafi'nin tutuklanmasını istedi ve nerede yargılanacağına Libyalıların karar vereceğini söyledi. Sarkozy, Kaddafi rejimi sivil halkı tehdit ettiği sürece NATO operasyonlarının süreceğini de vurguladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron da konferansa katılan yaklaşık 60 ülkenin yeni yönetimi desteklediğini belirtti. Konferans sırasında Rusya ve Romanya da asilerin geçici yönetimini Libya’nın tek meşru temsilcisi olarak kabul etti.

Bu arada Arap 42 yıldır ülkeyi yöneten Kaddafi’nin nerede olduğu hâlâ bilinmiyor. Kaddafi'nin eşi Safiye, kızı Ayşe, oğulları Hannibal ve Muhammet Cezayir'e kaçmıştı.

Doğrulanamayan haberlere göre Muammer Kaddafi'nin oğullarından Hamis, geçen Cumartesi günü, İstihbarat Dairesi Başkanı El Sennusi ile birlikte öldürüldü.

XS
SM
MD
LG