Erişilebilirlik

Türkiye’nin Kritik Eşiği 2019 İçin CHP Hazır mı?


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olağan koşullarda gelecek iki yıl için son kurultayla şekillenen CHP Parti Meclisi (PM) içerisinden parti yönetimini yürütecek 18 kişilik Merkez Yönetim Kurulu’nu ilan etti. CHP Genel Sekreterliği’ni Akif Hamzaçebi’nin getirildiği yeni yönetim açısından en önemli mesele, Türkiye’nin 2019 yılında yaşayacağı seçim maratonuna hazırlanmak olacak görünüyor.

Geçen hafta yapılan CHP 36. Olağan Genel Kurultayı’yla birlikte ana muhalefet partisi, 2019 yılında Başkanlık Sistemi’ne tümüyle geçiş süreci olan seçim maratonu öncesindeki yönetimini belirledi. Kurultayda liderliği parti delegelerinden geçer not alan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bugün yeni PM içerisinden oluşturduğu Merkez Yönetim Kurulu’nu da (MYK) kamuoyuna açıkladı.

Genel Sekreterlik koltuğuna CHP’de deneyimli isimlerden birisi Akif Hamzaçebi’nin getirildiği 18 kişilik yeni MYK şu isimlerden oluştu:

ARGE-Bilim Yönetim ve Kültür Platformu – Fethi Açıkel
Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişim – Tuncay Özkan
Bilgi ve İletişim Teknolojileri – Onursal Adıgüzel
Dış İlişkiler – Öztürk Yılmaz
Doğa Hakları – Gülizar Biçer Karaca
Ekonomi Politikaları – Aykut Erdoğdu
Eğitim Politikaları – Lale Karabıyık
Halkla İlişkiler – Gamze Akkuş İlgezdi
Hukuk Politikaları – Muharrem Erkek
İdari ve Mali İşler – Haluk Koç
İnsan Hakları – Tekin Bingöl
İşçi Sendikaları- Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları – Veli Ağbaba
İşveren Sendikaları ve Odalar – Çetin Osman Budak
Kamu Diplomasisi – Ünal Çeviköz
Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimi, Parti Sözcüsü – Bülent Tezcan
Sosyal Politikalar – Faik Öztrak
Yerel Yönetim Politikaları – Seyit Torun

Böylece CHP Parti Sözcülüğü’nde Bülent Tezcan dönemi sürecek görünüyor.

Koç’un önünde AYM’nin şikayeti mi var?

PM’ye birinci sıradan girmesiyle delegeden en çok desteği alan isim Haluk Koç’a ise, CHP’nin idari ve mali işleri yani gider-gelir meselesi emanet edildi. Koç’un özellikle geçtiğimiz aylarda mali işleri konusunda önümüzdeki dönemde epeyce yorulacağı şimdiden öngörülüyor. Koç’un ajandasında, CHP’nin 2019 yılında genel, yerel ve Cumhurbaşkanlığı olmak üzere üç seçim için yapacağı kampanya harcamaları söz konusu olacak. Ancak Koç, özellikle önümüzdeki günlerde Anayasa Mahkemesi tarafından 12 Aralık’ta yapılan suç duyurusuyla uğraşmak durumunda kalacak.

Anımsanacağı üzere; Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin 108 bin 797 liralık parti mal varlığının ibraz edilmediği gerekçesiyle CHP yönetimi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. CHP yönetimi, AYM’nin ilk kez böylesi bir suç duyurusunda bulunmasına şaşırmış ve mali müşavir denetimindeki hesaplarda parti personeline verilen avanslar gibi bazı noktalarda hatalar olabileceğini ancak 108 bin lira gibi parti bütçesi bakımından oldukça küçük bir rakam üzerine suç duyurusu yapılmasına tepki göstermişti.

Bu arada ekonomi politikaları ise son yönetim değişikliğinde olduğu üzere İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’ya bırakıldı. Ancak Türkiye’nin önemli ekonomistlerinden birisi olan Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak da, “sosyal politikalar” göreviyle yeniden yönetime girdi. Öztrak, özellikle Merkez Bankası politikaları ve son dönemde Halkbank gibi kamu bankaları üzerinde uzmanlığıyla da biliniyor.

Diplomasi alanında iki büyükelçi de yönetimde

Bu yeni MYK ile birlikte CHP yönetiminde dış politika açısından hem Adıyaman Milletvekili ve Büyükelçi iken Türk Dışişleri Bakanlığı görevinden ayrılan Öztürk Yılmaz hem de Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz yer aldı.

Çeviköz’ün geçen hafta Kılıçdaroğlu’nun PM listesinde olması Yılmaz’ın görevinde değişiklik olup olmayacağı sorusuna neden olmuştu. Ancak Kılıçdaroğlu’nun Çeviköz’ü “kamu diplomasisi” alanında yönetime alarak, son dönemde AKP’nin hedef haline getirdiği Yılmaz’ı da görevinde tutarak denge politikası izlediği konuşuluyor.

Başkan adayı İnce’nin listesinden Özkan MYK’da

PM’ye Muharrem İnce’nin listesinden seçilen gazeteci kökenli milletvekili Tuncay Özkan’ın MYK’ya “Basınla İlişkiler” için alınması ise dikkat çekti. Özkan, geçen haftaki PM seçiminde İnce’nin “Umudun Listesi”nden Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun “anahtar listesi”ni delen isimlerden birisiydi. Özkan, CHP’nin basın ile ilişkilerinin yanı sıra ve sosyal medyada kurumsal kimliğini yönetecek.

Ergenekon Davası’ndan 6 yıl Silivri Cezaevi’nde hapis yattıktan sonra serbest bırakılmış olan Özkan, 2015 yılındaki ilk önce 1 Haziran ve sonrasında 1 Kasım genel seçimleri sonucunda İzmir Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. CHP Meclis Grubu’ndaki gazeteci kökenli vekillerden birisi olarak Özkan, Barış Yarkadaş, Mustafa Balbay gibi isimlerle tutuklu gazeteciler davalarını yakından izliyor.

Yeni MYK’da Kılıçdaroğlu’nun, “halkla ilişkiler” alanı içinse mesleği diş hekimliği olan ve yüksek lisans eğitimi ise siyaset bilimi alanında olan Gamze Akkuş İlgezdi’yi yöneticilik koltuğuna getirdiği görüldü.

Selin Sayek Böke MYK’da yer almadı

Kılıçdaroğlu’nun, yeni MYK’da kurultayda PM’ye ikinci sıradan seçilen Selin Sayek Böke’ye de yer vermesi bekleniyordu. Ancak Böke’nin Kılıçdaroğlu’nun “A Takımı” içerisinde yer almama tutumunu sürdürdüğü görüldü. Anımsanacağı üzere; Böke, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü iken 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandum sonucuna karşı çıkmak için CHP’nin, TBMM’den çekilme kararı alabileceği görüşündeydi. Böylece iktidar partisi AKP ile genel seçimler sürecinde “hesaplaşma” yapılması gerektiği yönündeki görüşe destek verdiği gözlemlenen Böke, parti olarak TBMM’den çekilmeyi düşündüklerini açıklamasına ise kendi partisinden tepki gösterilmesi üzerine yöneticilik görevlerinden istifa etmişti.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG