Erişilebilirlik

‘Türkiye’nin Gönderdiği İlk Belgeler Resmi İade Talebi Teşkil Etmiyor’


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye’nin Fethullah Gülen’in iadesi konusunda gönderdiği ilk kısım belgelerin resmi bir iade talebi teşkil etmediği düşüncesinde olduklarını, sonrasında gelen yeni belgeleri ise halen incelediklerini söyledi.

Toner, günlük basın brifinginde Gülen’in iade sürecinde hangi aşamada olunduğuna dair bir soruyu da yanıtladı.

Türk yetkililerin gönderdiği belgeleri şu anda inceleme sürecinde olduklarını aktaran Toner, “İade talepleri sürecinin ayrıntılarını kamuoyu önünde konuşmuyoruz. Bu bir gecede bitecek bir süreç değil. Sunulan delillerin değerlendirilmesi zaman alır” diye konuştu.

Toner, sözlerine şöyle devam etti:

“Adalet Bakanlığı’ndaki çalışma arkadaşlarımla konuşmadım ama bu aşamada benim anladığım, kendilerine sunulan belgelerin resmi bir iade talebi teşkil edip etmediği hususunda bir tespite varmaya çalışıyorlar. Türkiye’den, resmi bir talepte bulundukları yönünde bazı açıklamaların geldiğinin farkındayım. Aslına bakarsak, bunu hala değerlendirme aşamasındayız.”

Bir soru üzerine Toner, “Dediğim gibi, belgeleri aldık, bu belgeler üzerinde çalışıyoruz. Onlardan gelen ilk dilim belgelerin resmi bir iade talebi teşkil etmediğini düşündüğümüzü konuştuk. Ama sonrasında yeni belgeler aldık. Bunlara bakıyoruz, bunun tam talep kapsamına girip girmediğini belirlemeye çalıştıklarını sanıyorum. Henüz bu karara vardıklarını sanmıyorum” diye konuştu.

Toner, Türk makamların gönderdiği ilk dilim belgelerin darbe öncesi soruşturmalarla ilgili olduğunu, ikinci dilimin üzerinde ise halen değerlendirmelerinin sürdüğünü, içeriğini bilmediğini ifade etti.

‘İddialar tümüyle saçmalık”’

Darbe girişiminin arkasında Amerika’nın olduğu iddialarının sorulması üzerine de Toner, bu iddiaları “tümüyle saçmalık” olarak niteledi.

Toner, “Böyle bir olaydan sonra bir sürü komplo teorisinin, iddiaların ortaya atıldığının bilincindeyiz ama ABD’nin bir NATO müttefikinin demokratik yoldan seçilmiş hükümetini devirme girişimine karıştığı iddiası sadece saçmalık” diye konuştu.

Darbe girişiminin arkasında kimlerin olduğu hususunda Türk yetkililerin çok derin bir soruşturma yürüttüğüne işaret eden Toner, OHAL sonrası uygulamalara dair bir soru üzerine de, Türkiye’deki gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini söyledi ve demokratik standartlara bağlı kalınması gerektiği uyarısını yineledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG