Erişilebilirlik

Türkiye’nin Çözümsüz Sorunu: Anneleriyle Cezaevinde Kalan Çocuklar


Türkiye’nin Çözümsüz Sorunu: Anneleriyle Cezaevinde Kalan Çocuklar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:08 0:00

Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle gündeme gelen sorunlardan biri de cezaevlerindeki tutuklu ya da hükümlü olmayan çocuklar. Türkiye’de aralarında bebeklerin de bulunduğu, yüzlerce çocuk, anneleriyle birlikte cezaevlerinde kalıyor. CHP Milletvekili Gamze İlgezdi, Mayıs ayında hazırladığı raporda annesiyle birlikte cezaevinde kalan çocukların durumuna dikkat çekmişti. İlgezdi’nin sorusuna yanıt veren Adalet Bakanlığı 560 çocuğun annesiyle birlikte cezaevinde kaldığını açıkladı. Ancak Diyarbakır Barosu'na göre, 560’ı 0-7 yaş arası toplam 668 çocuk cezaevinde kalıyor. Son olarak Lice Belediye Başkanı Rezan Zuğurlu, 1 yaşındaki bebeğiyle birlikte Van’a gönderilmişti.

Peki, bu soruna çözüm bulunamaz mı? Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Koordinatörü avukat Nahit Eren, çözüm için yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi. Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Eren, “Pozitif hukuk açısından değerlendirirsek, bizim sistemimizde ceza infazının ertelenmesi diye bir hüküm var. Bu yasal düzenleme, hakkında kesinleşmiş ceza bulunanlara belli süre cezaevine gitmeme yönünde bir hak tanıyor. Bu süre iki defaya mahsus birer yıldan iki yıldır. Bu haktan faydalanabilme için yasa bazı kısıtlamalar getiriyor. Söz konusu yasal düzenlemede siyasi suçlara bu hak tanınmıyor. Özellikle OHAL süreci içinde anneleriyle birlikte cezaevine girenlerin sayısında artış gözleniyor. Bu ayrım kaldırılmalı. Bu mümkün değilse de en azından, anne hükümlülere yönelik daha hijyenik, sosyal iletişim koşulları daha iyi, çocuklara uygun aktivitelerin yer alacağı farklı mekanlara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz” dedi.

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, çocukların cezaevlerinde bulunmasının hak ihlali oluşturduğuna dikkat çekti. Amerika’nın Sesi’ne açıklama yapan Bilici, ev hapsi ya da yargılamanın ertelenmesi gibi önerilerde bulunarak, “Çocuğun eğitim hakkı engelleniyor, çocuğun gelişimi üzerinde ciddi etki yaratıyor, çocuk travma geçiriyor. Çözümü çok basit. Mahkeme devam edecekse, ev hapsi olabilir ceza ertelemesi yapılabilir, mahkeme sürece ertelenebilir. Çok değişik çözüm modelleri geliştirilebilir. Hiçbir şey çocuğun geleceğinden daha önemli değil. Yargılama sonucuna kadar anneyle beraber dışarda kalabilir. Şu anda keyfi olarak çocuklar anneleriyle beraber tutuluyor. Çocuğu annesinden ayırıp anneyi içerde tutma çözüm değil. Bu, çocuğun gelişimi üzerinde ciddi etki yaratıyor. Bizim siyasi iktidar ve kamuoyuyla paylaştığımız; ev hapsi ya da ceza ertelenmesi olabilir” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG