Erişilebilirlik

AB'den Türkiye'ye Doğu Akdeniz Uyarısı


Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Joseph Borrell, Türkiye’nin yeni sondaj planının Kıbrıs ve Mısır tarafından hak iddia edilen sınırlar içinde kaldığını ve gerilimi tırmandırdığını bildirdi. Borrell, Türkiye’nin faaliyetlerini derhal durdurması ve taraflar arasında diyalog kurulması çağrısı yaptı.

Borrell, ‘‘Bu hamle diyaloğun ve müzakerelerin başlamasıyla gerilimin derhal azaltılması çabalarına ters düşmektedir’’ dedi.

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX ilan etti. Buna göre Yavuz gemisinin Akdeniz’in doğusundaki doğalgaz arama çalışmalarının süresi 15 Eylül tarihine kadar uzatıldı. Yavuz gemisiyle beraber Ertuğrul Bey, Osman Bey ve Orhan Bey isimli gemilerin de çalışmaya katılacağı bilgisi NAVTEX’te yer aldı.

Açıklamada ‘‘Çalışma gemilerine açık geçilmesi, çalışma sahasına girilmemesi şiddetle tavsiye olunur’’ denildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafındansa ‘‘Akdeniz Kalkanı Harekatına katılan TCG KEMALREİS fırkateyni Akdeniz’de Kıbrıs Adası doğusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sahil güvenlik gemileriyle deniz eğitimlerini müteakip BARBAROS HAYRETTİN PAŞA araştırma gemimize refakat etmektedir’’ açıklaması yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Doğu Akdeniz’de gerilimle ilgili sert mesajlar vermişti. Erdoğan, “Türkiye'yi ince bir siyasetle güneyindeki enerji kaynaklarının dışında bırakanlar Doğu Akdeniz'de bunu başaramayacaklardır. Kıta sahanlığımızda haydutluğa asla boyun eğmeyeceğiz’’ demişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG