Erişilebilirlik

Türkiye'den Suriye'ye Misilleme


Suriye’deki iç karışıklığın ardından Ankara’yla Şam arasındaki ilişkilerin ilk kez bu kadar gerildi. Bugün 16.30 sularında Suriye tarafından Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine atılan top mermisinin patlaması sonucu 5 kişi yaşamını yitirdi, 9 kişi yaralandı.

Türk savaş uçağının düşürülmesi sonrası büyük tepki göstermesine rağmen serinkanlılığını koruyan Türkiye, bu kez Suriye’ye askeri bir yanıt verdi. Başbakanlıktan yapılan açıklamada ''bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş; radarla tespit edilen Suriye'deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur'' denilerek misilleme tüm dünyaya duyuruldu.

Akçakale’de yaşanan olayın ardından Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar katıldı.

Toplantı sürerken Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, Akçakale’ye top mermisinin düşmesi provokasyon olarak değerlendirildi. Ankara bu kez Şam yönetimine mesajını sert bir dille iletti:

''Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır.''

Türkiye diplomatik girişimlerini derhal başlattı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki Moon’u arayarak bilgi verdi. Ayrıca BM Güvenlik Konseyi üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla görüşmeler yapıldı. Ban’ın Türkiye’den Suriye ile görüşme kanallarını açık tutmasını istediği öğrenildi.

NTV televizyonuna konuşan stratejist Nihat Ali Özcan, Türkiye’nin Suriye’ye sert bir yanıt vererek bundan sonrası için ciddi bir gözdağı verdiğini söyledi. Özcan, “bundan sonra Suriye Türkiye’ye karşı herhangi bir harekete girmeden birkaç defa düşünecektir” dedi.

TBMM Olağanüstü toplantıya çağrıldı, tezkere çıkabilir


Akçakale’de beş kişinin ölmesinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi de Perşembe günü 10’da olağanüstü toplantıya çağrıldı. Ankara’daki kulislerde Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyonu mümkün kılacak bir tezkerenin olağanüstü meclis toplantısında oylanmak üzere hazırlanmakta olduğu konuşuluyor.

NATO, Suriye'den atılan top mermisinin Akçakale'ye düşmesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin anında karşılık vermesi üzerine Türkiye’nin yaptığı çağrı üzerine büyükelçiler düzeyinde acil olarak bu gece toplanma kararı aldı.

Toplantıda Türkiye'nin Daimi Temsilcisi Haydar Berk'in Türkiye-Suriye sınırında yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi vermesi, üye ülkelerin temsilcilerinin de bundan sonra atılacak adımlarla ilgili görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.

Suriye: Türkiye askeri hedefleri vurdu

Bu arada Suriye basını, İdlib kenti yakınlarındaki askeri hedeflerin Türkiye tarafından vurulduğu duyurdu. Ancak Akçakale’de bulunan basın mensuplarının bulundukları yer civarından ateş açıldığı bilgisi vermesi kafa karışıklığı yarattı. Çünkü hemen Hatay’ın karşısında bulunan İdlib’in yaklaşık 300 kilometre uzaktaki Şanlıurfa’dan vurulması pek mümkün görünmüyor.

Öte yandan Suriye Enformasyon Bakanı Ümran Zoabi, havan topu saldırısının incelenediğini bildirdi. Suriyeli bakan, Akçakale'deki can kayıplarından dolayı da Türkiye'ye başsağlığı diledi.
XS
SM
MD
LG