Erişilebilirlik

Türkiye'den İran'a Arabuluculuk Önerisi


Türkiye, İran’a BM ile Tahran arasındaki nükleer uyuşmazlıkta arabuluculuk önerdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tahran’da İranlı meslekdaşı Manuşer Muttaki ile düzenlediği ortak basın toplantısında Türkiye'nin uranyum takası planında arabuluculuk rolü oynamaya hazır olduğunu söyledi. Plan, İran’ın düşük düzeyde zenginleştirdiği uranyumu, daha da zenginleştirmek ve nükleer yakıt çubuğuna dönüştürmek üzere dışarıya göndermesini öngörüyor. Öneriyi reddeden Tahran hükümeti, zenginliştirme ve dönüştürme işleminin İran topraklarında yapılmasında ısrar ediyor.

Davutoğlu, basın toplantısında nükleer uyuşmazlığın diplomatik yoldan çözülmesi çağrısında da bulundu.

Amerika, halen BM Güvenlik Konseyinden İran’a karşı yeni yaptırım kararı çıkartmak için çalışıyor. Batılı ülkeler, İran’ın gizlice nükleer silah etmeye çalıştığını önesürerken İran nükleer programının barışcı ve sivil amaçlı olduğunu savunuyor.

Amerika'dan Destek

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley, Türkiye’nin İran’la arabuluculuk rolünü teşvik ettiklerini söyledi.

Günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Crowley, Türkiye’nin İran’la arabuluculuk rolüne girdiğini ve Amerika’nın bunu yapıcı bulduğunu belirtti.

Bununla birlikte sözcü arabuluculuk için İran’ın da işbirliği yapması gerektiğini, ancak Tahran hükümetinin bu işbirliği konusunda isteksiz olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin İran’ın en yakın komşusu olduğunu kaydeden Crowley, Türkiye’nin İran’da olup biten her şeyi doğrudan yaşayacağını belirtti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İran’la görüşmeler konusunda bir yandan Amerika, bir yandan Birleşmiş Milletler’in daimi üyesi beş ülke artı Almanya, bir yandan da Türkiye gibi diğer ülkelerin girişimleri olduğunu hatırlatarak bunların hepsini yapıcı olarak niteledi.

XS
SM
MD
LG