Erişilebilirlik

Türkiye’den Pakistan’a 'Okulları Kapatın' Baskısı


Türkiye’den Pakistan’a 'Okulları Kapatın' Baskısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Pakistan, İslamabad’ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Fethullah Gülen ile bağlantılı olduğu belirtilen okullarla ilgili inceleme yapacağı konusunda söz verdi.

Ancak Dışişleri Bakanı Sartaj Aziz, PakTürk Uluslararası Okullar ve Kolejleri’nin kapatılması konusunda fazla konuşmadı. PakTürk okullarında 10 bin öğrenci eğitim görüyor ve okul yetkilileri tesislerin Gülen ile bağlantısı olduğunu reddediyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “terörist grubun” yasaklanması gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, “Bu organizasyonun Pakistan ve diğer birçok ülkede kuruluşları olduğu sır değil” dedi.

Çavuşoğlu, “eminim gerekli önlemler alınacak, bulundukları ülkelerden güvenliğe, istikrara risk ve tehdit oluşturan organizasyonlarla ilgili çok dikkatli olmalıyız” dedi.

Aziz de Türkiye’ye demokrasi ve özgürlük alanındaki zaferi nedeniyle kutladı ve Pakistan’ın okulları inceleyeceğini ama iyi yönetildikleri ve iyi eğitim verdikleri için okulları açık tutmayı umduğunu söyledi. Aziz, okullar için bir alternatif bulmaya çalışacaklarını da belirtti.

Türkiye, Gülen ile bağlantılı okulların kapatılması için diğer bazı ülkelere de baskı yapıyor.

“Hizmet”e bağlı 160 ülkede 2 bin eğitim kurumu bulunuyor. Somali, Türkiye'nin isteği üzerine okulları kapatacağını açıkladı.

21 yıldır Pakistan’da faaliyet yürüten ve iki düzineden fazla eğitim kurumu olan PakTürk Derneği, Fethullah Gülen ile bağlantısını reddediyor.

Yapılan açıklamada , PakTürk ile Fethullah Gülen ile arasında bağlantı kurma çabalarından endişe duyulduğu belirtildi, okulların hiçbir siyasi veya dini kuruluşla bağlantısı olmadığı kaydedildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG