Erişilebilirlik

Türkiye'den İzlanda'ya Nota


2020 Avrupa Şampiyonası elemeleri grubundaki rakibi İzlanda’yla yapacağı maç için başkent Rejkjavik'e giden Türkiye A Milli Futbol Takımı, havalimanında sorun yaşadı. Türk Dışişleri Bakanlığı, İzlanda’ya nota verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da olaylar üzerine, takıma destek olma üzere İzlanda'ya gitme kararı aldı.

Türk Milli Takımı’nın başkente 50 kilometre uzaklıktaki Keflavik Uluslararası Havalimanı'nda uzun süre bekletilmesi ve bir taraftarın, takım kaptanlarından Emre Belözoğlu’na, açıklama yaptığı sırada, elindeki tuvalet fırçasını uzatması tepkilere neden oldu.

Havalimanı çıkışında futbolcular Emre Belözoğlu ve Burak Yılmaz’ın basına bilgi vermesinin ardından hükümet kanadından da art arda tepkiler yükseldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesaplarından açıklamalar yaparak yaşananları kınadılar.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, olayların kabul edilemez olduğunu söylerken, "Gereken yant verilecektir" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da milli takımın İzlanda’da maruz kaldığı muamelenin hem insani hem de diplomatik teamüller açısında kabul edilemez olduğunu belirtti ve gereğinin yapılacağını söyledi.

Bu açıklamaların ardından Türk Dışişleri Bakanlığı Norveç’teki Oslo Büyükelçiliği aracılığıyla İzlanda’ya diplomatik nota verdi. Notada, futbolcuların uzun süre pasaport kuyruğunda bekletilmesi, bavullarının detaylı şekilde aranması ve havalimanındaki bazı kişilerin futbolculara uygunsuz tavırlar göstermesi eleştirildi.

Türkiye diplomatik notada söz konusu olaylar karşısında alınacak tedbirlerin de arttırılmasını talep etti.

Öte yandan Türkiye’nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman’ın da olayların ardından İzlanda’ya yola çıktığı belirtildi.

XS
SM
MD
LG