Erişilebilirlik

Türkiye’den İngiltere’ye Malzeme Sevkiyatı Ertelendi


İngiltere’nin başkenti Londra’da Topluluklar ve Yerel Yönetimler Bakanı Robert Jenrick’in dün açıkladığı, Türkiye’den 84 ton sağlık malzemesi geleceği haberi, bugün yeniden güncellendi. Hükümet sözcüsü sevkiyatın ertelendiğini açıkladı.

Bakan Jenrick dün, günlük bilgilendirme toplantısında, Corona virüslü ortamlarda eksik ya da hiç koruyucu malzeme olmadan çalışmak zorunda kalan sağlık personeline, bugünü işaret ederek, Türkiye’den 400 bin önlük ve diğer koruyucu malzemelerin geleceğini belirtmişti.

İngiltere’de sabahtan itibaren birinci haber olarak verilen bilgi, öğlen saatlerinde değişti. Hükümet sözcüsü, ‘‘Sevkiyatın ne zaman olacağından emin olmaya çalışıyoruz’’ dedi. Hükümete yakın bir haber kaynağınınsa yardım malzemesi için ‘‘Önümüzdeki günlerde geleceğini umuyoruz’’ dediği öğrenildi.

İngiliz sağlık çalışanları güvencesiz çalışmayabilir

İngiliz Sağlık Hizmetleri (NHS) Konfederasyonunun CEO’su Niall Dicskon, gönderilen yardımların sadece bir kaç güne yetecek kadar olduğunu söyledi. “Bu gelecek olan, malzeme krizini önümüzdeki hafta sonuna kadar erteler ama uzun vadedeki problemi çözmeye yetmez” diyerek krizin boyutlarını ortaya koydu.

Hükümetin, uzun süren endişelere rağmen kişisel koruma malzemeleri sorununu çözememesi İngiltere’de tepkilerin artmasına neden oldu.

Kraliyet Hemşirelik Okulu, ülkedeki hemşirelerin yarısından, malzemeleri olmaksızın görev yapmalarının beklendiğine dikkat çekti.

Sendika ve örgütler, sağlık çalışanlarının kendi güvenliklerini sağlamaya yetecek miktarda kişisel koruyucu malzeme olmadan çalışmayı reddedebilecekleri uyarısında bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG