Erişilebilirlik

Türkiye’den Birleşmiş Milletler'e ‘Hollanda’ Notası


Türkiye, Hollanda'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile beraberindeki diplomatik heyete yapılan uygulamanın, Viyana Sözleşmeleri'nin ihlali olduğunu öne sürdü. Türkiye'nin konuyu verdiği notayla Birleşmiş Milletler'e taşıdığı açıklandı.

Notada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nden, ihlallere ilgili Genel Kurul'a hazırlayacağı raporda yer vermesi ve bu ihlalleri ilgili yazılı bildirimi tüm ülkelere mümkün olan en kısa zamanda dağıtması istendi.

Birleşmiş Milletler Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu'nun Genel Sekreter Antonio Guterres'e sunduğu notada, Kaya'nın Rotterdam'da Türkiye Başkonsolosluğu'na gitmesi, konsolos ve Türk vatandaşlarıyla görüşmesinin, Hollanda güvenlik güçlerince engellendiği yer aldı.

Hollanda polisinin Kaya ve heyette bulunan diplomatların pasaportlarına el koyduğu da notada belirtildi. Hollanda’nın Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 22, 26, 29 ve 37. maddeleri ile Konsolosluk İlişkileri Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 5, 34, 36, 40, 41 ve 43. maddelerini açıkça ihlal edildiği kaydedildi.

XS
SM
MD
LG