Erişilebilirlik

Türkiye'den Beklenen 84 Tonluk Malzeme Hala İngiltere'ye Ulaşmadı


Türkiye’den geleceği söylenen 84 tonluk koruyucu malzeme hala İngiltere’ye ulaşmış değil. Topluluklar ve Yerel Yönetimler Bakanı Robert Jenrick, Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, 400 bin koruyucu giysi dahil İngiltere hastanelerinde çok ihtiyaç duyulan bol miktarda koruyucu malzemenin Türkiye’den geleceğini bildirmişti. Ancak haftasonunda İngiltere’ye gönderilmesi beklenen malzemelerin sevkiyatında gecikme olduğu açıklanmıştı. Malzemeler hala İngiltere’ye ulaşmadı.

İngiliz basınında yer alan sağlık çalışanı ölümlerine ilişkin haberler de gözlerin bu sevkiyata çevrilmesine neden oldu. İngiliz sağlık hizmetleri NHS’in yöneticisi Niall Dickson, ''Keşke hükümet böyle bir açıklama yapmamış olsaydı'' dedi.

Hükümet, görev başında kaptığı Corona virüsünden ölen doktor ve hemşirelerin sayısını 27 kişi olarak açıklamıştı. Ancak Guardian Gazetesi, internet sayfasında fotoğrafları, nerede görev yaptıkları ve ölüm tarihleriyle 91 kişilik bir liste yayınladı. Haberde, “Bunlar şimdilik ulaşabildiklerimiz” ifadesi kullanıldı.

Daily Express gazetesinin birinci sayfasındaysa yine fotoğraflarıyla birlikte “Kendini feda eden 104 sağlık kahramanının onuru” manşeti atıldı.

Hükümet, Cumartesi akşamüstü, bu ölümlere neden olarak gösterilen kişisel koruyucu malzeme eksikliğiyle ilgili Pazar gününü işaret ederek, ''Acil ihtiyaç olan 400 bin önlük dahil, Türkiye’den 84 ton malzeme bekliyoruz'' açıklamasını yapmıştı. Hükümet sözcüsü, herkesin malzeme beklediği Pazar günü sevkiyatın ertelendiğini söylemiş, ‘‘Önümüzdeki günlerde gelmesini umuyoruz” demişti.

Malzemeler nerede?

Pazartesi sabah, haber bültenlerinin birinci haberi olan “Türkiye’den büyük sevkiyat olacak” bilgisi, zaman geçtikçe yerini “ne zaman gelecek”, “kesin gelecek mi”, “malzemeler nerede” sorularına bıraktı.

Sevkiyatın gecikmesinin ardından hafta başında basına açıklama yapan bakanlar, “Uçaklarımız teslim almak için kalkışa hazır, Türkiye’den onay bekliyoruz, bugün gelecek” şeklinde bilgiler paylaşmıştı. Pazartesi akşamüstüne ertelenen uçuşun sipariş hazır olsa bile en erken Salı sabahı İngiltere’ye ulaşabileceği hesaplanıyordu.

Gecikme devam ettikçe hükümet üzerindeki baskı artıyor, Corona salgınıyla ön cephede savaşan sağlık personeli arasında endişelerin yükseldiği haberleri gelmeye devam ediyor.

Basına göre İngiliz hükümetinden bazı kaynaklar, Türkiye’deki üreticinin malzemeleri haftasonundan beri hazır ettiğini, ancak çıkan pürüzler nedeniyle Türk yetkililerden yardım istendiğini söylemişti. İngiltere’den yine isimsiz bir kaynak, gecikmeyi evrak işlerine ve kalite kontrol mevzuatına bağladı.

Ancak Türkiye’deki yetkililer konuyla ilgili farklı açıklama yaptı. Türkiye’de ismini açıklamayan kaynaklar, İngiltere'den Pazar gününe kadar sevkiyat için gelmiş bir başvuru olmadığını, gelince de işlemlerin hemen halledildiğini söylemişti.

Bu açıklamaya göre İngiltere'yle temastaki üreticinin bu sevkiyat için Pazartesi gününe kadar herhangi bir izin başvurusu yapmadığı anlaşıldı.

İngiltere'de Pazar günü gelmesini beklenen malzemenin Türkiye’deki işlemleri, Türk yetkililere göre Pazartesi başlamıştı.

Türkiye daha önce iki kez İngiltere’ye yardım amaçlı malzeme göndermişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG