Erişilebilirlik

Türkiye’nin PYD Tepkisi Sertleşti


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eğer PYD Cenevre’de yapılacak Suriye görüşmelerine katılırsa, Türkiye'nin toplantıyı boykot edeceğini söyledi. Çavuşoğlu, “Müzakere heyetinde PYD unsurları, terör örgütleri olamaz" dedi

Türkiye, çözüm masasında olmaması gerektiğini savunduğu Suriye Demokratik Birlik Partisi PYD'yi destekleyen Avrupa ve ABD'ye karşı tepkisini sertleştiriyor

PYD’nin IŞİD ile mücadele için gönderilen silah ve teçhizatı PKK'ya aktardığını ve PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin PKK yapılanması olduğunu savunan Ankara, Batılı ülkelerle Rusya'nın ilişkilerinden uzun süredir rahatsız.

Türkiye, PYD’nin Beşar Esat rejimiyle de yakın diyalog içinde olduğunu ve Suriyeli muhalifler içinde sayılamayacağını savunuyor. Bu nedenle de Türkiye, PYD'nin, Suriye'nin geleceğinin müzakere edileceği ve iç çatışmanın sona erdirilmesi için yürütülen uluslararası sürece dahil edilmemesi gerektiği görüşünde.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilciliği, daha önce 'kimler katılacak krizi' nedeniyle ertelenen toplantı için katılımcılara bugün davetiye gönderileceğini açıkladı.

İlk açıklama, Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Davutoğlu, “Bizim için PKK ile YPG ile PYD ile bir farkı yoktur. YPG de PKK'nın bir kolu olarak suçlar işleyen bir örgüttür. Kürtler'in masada olması bir zorunluluktur ama Kürtler'e zulmeden PYD ve YPG'nin o masada olması asla kabul edilemez. PYD'yi bir yere oturtacaksanız, onu rejimin yanına oturtabilirsiniz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Başbakan Davutoğlu'nun Beşar Esat rejiminin yanını işaret etmesine karşın Türkiye'nin aslında PYD'yi masada hiçbir şekilde görmek istemediğini söyledi.

Fransa'daki temasları sırasında NTV canlı yayınına katılan Çavuşoğlu, Cenevre'deki görüşmeler için "Eğer PYD davet edilmişse boykot ederiz" dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi oturumu için Strasbourg'da bulunan Çavuşoğlu'nun Amerika ve İngiltere Dışişleri Bakanları John Kerry ve Philip Hammond'la da telefonda görüştüğü öğrenildi.

"BM'den henüz resmi bilgi yok"

Amerika'nın Sesi'nin görüştüğü Dışişleri Bakanlığı kaynakları ise, BM'nin davetiyeleri konusunda Türkiye'nin henüz resmi bilgisi olmadığını söylüyor. Bakan Çavuşoğlu'nun, "eğer" ifadesini kullandığını vurgulayan kaynaklar, Türkiye'nin resmi tutumunu davetiyeler kesinleştiğinde açıklayacağını bildirdi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG