Erişilebilirlik

Türkiye'de Twitter Yasağı Kalktı


Ankara - Anayasa Mahkemesi, dün aldığı kararla “Kuş özgür kalmalı” dedikten 24 saat sonra Türkiye’de Twitter’a erişim yasağı 14’ncü gününde kaldırıldı.

Twitter yasağı, Anayasa Mahkemesi gündemine bireysel başvuru hakkıyla taşınmıştı. Akademisyenler Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak ile birlikte CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, bireysel hak ve özgürlükleri ihlal edildiği gerekçesini sunmuştu.

Anayasa Mahkemesi de, Twitter’a erişim engelini, anayasa’nın 26’ncı maddesindeki ifade özgürlüğüne aykırı bulmuştu. Anayasa Mahkemesi, kararında, TİB’in mahkeme kararlarındaki belli URL adresleri yerine tümüyle Twitter.com’u yasaklaması için hukuki gerekçe olmadığına dikkat çekmişti. Bunun, Twitter.com ağından yararlanan tüm kullanıcıların ifade özgürlüğüne yönelik ağır müdahale niteliğinde ve hukuki dayanağının olmaması nedeniyle de ifade özgürlüğü ihlali olduğunu bildirmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin o kararı, Resmi Gazete’de Nisan tarihli nüshada 00.00’da yayımlandı. Ancak Twitter’ı yargı kararlarını uygulamadığı için yasaklayan AKP Hükümeti, Türkiye’deki en yüksek yargı makamına ait kararını uygulamamakta gün boyunca adeta direndiği izlenimi verdi.

Resmi Gazete’de gece yayınlanmasına rağmen Anayasa Mahkeme kararı uygulanmayınca öğlen saatlerinde, CHP’li Tanrıkulu, o kararı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) bizzat iletti.

Tanrıkulu, “Ağır insan hakkı ihlalinin tespitine Anayasa Mahkemesi karar vermiştir. Bu ihlal kararı devam etmektedir. Bunun yerine getirilmemesi görevi kötüye kullanma suçudur. Bunun yerine getirmeyenlerin arkasında hiçbir siyasetçi duramaz. Tayfun Acarer’e (BTK Başkanı) sesleniyorum, bu kararı yerine getirin. Suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Tanrıkulu, “Twitter’ın kökünü kazayacağız” diyen Başbakan Erdoğan’a da seslenerek, “Anayasa Mahkemesi’nin üzerinde bir mahkeme yok. Kararları bütün kurumları bağlar. Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını küçük düşürmeye kimsenin hakkı yok. Bakalım Başbakan ne diyecek” diye konuştu.

Hukukçular, TİB’in direnişine gerekçe olarak ise, 26 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Gül’ün onayıyla yürürlüğe girmiş yeni yasa hükmünü işaret etti.
O hüküm uyarınca, TİB Başkanı hakkında Twitter’ı erişime açmaması nedeniyle suç duyurusunda bulunulsa dahi soruşturulabilmesi haberleşme bakanı iznine bağlı.

Yasa hükmünde, “Başkanlık personelinin, kanunlar kapsamındaki görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı haklarında cezai soruşturma yapılması, Telekomünikasyon İletişim Başkanı için ilişkili Bakanın, diğer personel için ise Kurum Başkanının iznine bağlıdır” deniliyor.

Bu arada Twitter şirketi, resmi hesabı “Policy” aracılığıyla “Anayasa Mahkemesi kararını memnuniyetle karşılıyor, Twitter’ın Türkiye’de bir an önce erişime açılmasını umuyoruz” diye Türkçe ve İngilizce twit attı.

O açıklama akşamüstü geldi

BTK ve TİB’in bağlı olduğu Haberleşme Bakanlığı’ndan Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararıyla ilgili resmi açıklama ise saat 17.52’de geldi. Açıklamada, “Anayasa Mahkemesi tarafından alınan 2 Nisan 2014 tarihli 2014-3986 sayılı bireysel başvuru kararı doğrultusunda “Twitter.com” internet sitesine yönelik uygulanmakta olan erişim engelleme tedbiri kaldırılmaktadır. Gerekli teknik düzenlemeleri müteakip söz konusu site kullanıma açılacaktır” denildi.

Bakalıktan yapılan yazılı açıklamadan dakikalar sonra da Türkiye’de Twitter’a erişim yasağı kaldırıldı.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG