Erişilebilirlik

"Türkiye Enerji Merkezi Olmaya Aday"


"Türkiye Enerji Merkezi Olmaya Aday"

Dünya nüfusu hızla arttıkça enerjiye olan talep de artıyor. Uzmanlar, enerji üretiminde doruk noktaya ulaşılacağı uyarısında bulunuyor. Houston kentinde yapılan bir forumda önümüzdeki yıllarda enerji piyasasını kökten değiştirecek gelişmeler ele alındı.

Geçtiğimiz yıllarda Brezilya’nın yeni petrol rezervleri keşfetmesiyle küresel enerji tablosu değişmeye başladı.

Amerika’da yeni doğal gaz ve petrol kaynaklarına ulaşıldı. Kanada’nın Alberta bölgesinde petrol üretimine hız verildi.

Kanada Doğal Kaynaklar Bakanı Joe Oliver, teknoloji sayesinde Kuzey Amerika’da enerji üretiminde çığır açıldığını söyledi: “Kanada’daki çalışmalar sayesinde Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC dışında enerji üretimi en hızlı kuzey Amerika’da büyüyor. Üretim önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 10 artacak.”

Oliver, Kuzey Amerika’da üretimin artmasının OPEC ülkelerinin etkinliğini azaltacağını söylüyor. Oliver şöyle konuştu: “Petrol ve doğal kaynaklar konusunda OPEC ülkelerinin etkinliği aynı düzeyde devam etmeyecek.”

Bu değişimi Daniel Yergin yeni kitabında kaleme aldı: “Arayış, Enerji Güvenliği ve Modern Dünyanın Yeniden Düzenlenmesi.” Yergin şunları söylüyor: “Petrol arzının haritası değişiyor. Bu durumda, beklentiler, piyasalar da değişecek. Buna bağlı olarak jeo-politik değişiklikler de olacak.”

IHS-CERA enerji danışmanlık şirketinin başkanı olan Yergin, teknolojik ilerlemenin şu aralar sadece petrol ve doğal gaz üretiminde sağlandığını ve bunun da küresel enerji piyasasını değiştirdiğini söylüyor. Ancak Yergin önümüzdeki yıllarda rüzgar, güneş enerjisi ve bio-yakıt alanında sağlanacak ilerlemenin ileride çok daha önemli yer tutacağı görüşünde. Yergin şöyle konuşuyor: “Elbette şu anda mevcut ihtiyacımızı karşılamak üzerinde duruyoruz ama önümüzdeki on yılın nasıl şekilleneceğini de düşünmek zornudayız. Yani her konuya eğilmemiz lazım.”

Houston'daki toplantıya Türkiye de katıldı.

Türkiye bu noktada önemli bir örnek çünkü önümüzdeki 20 yıl içinde elektrik ihtiyacının yüzde 30’unu rüzgar enerjisiyle karşılamayı hedefliyor.

Bunun yanında coğrafi konumu itibariyle Türkiye bölgesel bir enerji merkezi olmak istiyor.

Alparslan Bayraktar,Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’ndan. Bayraktar şunları söylüyor: “Arz ve talebin merkezindeyiz. Avrupa’da çok ciddi bir talep var. İç talebimiz de büyük. Komşularımız ise arz açısından önemli konumdalar.”

Dünya Enerji Konseyi Genel Sekreteri Christoph Frei, bu tür planlamalar sayesinde küresel enerji piyasasının değiştiğini söylüyor: “Petrol ve doğal gaz koridorları oluşturduk. Bunu rüzgar enerjisi için de yapabiliriz. Önce Türkiye, daha sonra Avrupa ve ötesine gidebiliriz.”

Frei, çevresel ve jeopolitik zorlukların enerji sektörü için yarattığı sorunlara rağmen heyecanlı bir dönemden geçildiğini söyledi: “Bir tarafta belirsizlik, bir tarafta yenilik var. Bence büyük bir devrimin eşiğindeyiz…”

Dünya ekonomisi, gıda üretimi ve çevremiz hep bu devrimin sonuçlarına endeksli.

XS
SM
MD
LG