Erişilebilirlik

Türkiye’de Okulların Tatil Edilmesi Kararına Tepkiler


Türkiye’de Okulların Tatil Edilmesi Kararına Tepkiler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:57 0:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Corona virüsüne karşı tedbirler kapsamında dün yapılan toplantıda ilk, orta ve liselerde ara tatilin önceye alınarak 16 Mart tarihinden itibaren bir hafta tatil edilmesi kararı alındı. Ayrıca, 23 Mart tarihi itibariyle de uzaktan eğitim yöntemiyle internetten ve televizyon kanallarından öğrencilerin eğitimlerine devam etmeleri imkanı sağlanacağı açıklandı. Peki, veliler bu kararı nasıl karşıladı? Öğretmenler uzaktan eğitimi nasıl değerlendiriyor? VOA Türkçe İstanbul’da öğrenci velilerine ve öğretmenlere sordu.

“Çalışan anne babalar için de bir çözüm bulunmalı”

Mali Müşavir Gökhan Kocaoğlu, tatil kararını olumlu karşıladığını belirtti ancak çalışan anne babaların da düşünülmesi gerektiğini altını çizdi.

Kocaoğlu, “Olumlu bir karar olduğunu düşünüyorum ama çalışan anne ve babalar da biraz düşünülseydi daha iyi olurdu. Özel sektör ya da kamu kurumlarında çalışanlar için de bir çare düşünülmesi gerekirdi” diye konuştu.

“Daha kapsamlı kararlar alınmalı”

Bilgisayar mühendisi olduğunu kaydeden Kaan Tuzcuoğlu, “Tedirginlik her zaman olmalı. Bu risk her zaman dünyada var. Hatta daha kapsamlı kararlar da alınabilir. Sonuçta insan sağlığı bu. Çalışan insanlara destek oluşturulması lazım hatta merkezi gıda yardımı yapılması gerekir. İnsanların iş yerlerine gitmemesi gerekir. Evden çalışılması gerekir. Hangi devirde yaşıyoruz” dedi.

“Uzaktan eğitimde velilerin desteği gerekecek”

İlkokul öğretmeni Hami Şanlıoğlu, uzaktan eğitimde velilerin desteğine ihtiyaç duyacaklarını kaydetti.

Şanlıoğlu, “Hastalık yayılmadan gerekli bir tatil kararı verildi. Ayrıca hastalık saklanıyor gibi söylentiler var ama ben buna inanmıyorum. Küçük yaş gruplarında velilerin desteğiyle uzaktan eğitim işi çok rahat yapılabilir. Büyük yaş grupları yani ortaokul ve lise tamamen kendileri otokontrol yaparak çalışabilirler ama dediğim gibi küçük yaş gruplarında yani ilkokullardaki çocuklarımız anne babalarıyla beraber konuları işleyeceklerdir” dedi.

“Okulların tatil edilmesi riskli”

Okulların tatil edilmesini riskli bulduğunu belirten Kürşat Aslan, “Tatilden dolayı herkes memleketlerine gitmeye başladı. Virüs kimde var kimde yok bilmiyoruz. Herkes ülkenin bütün illerine yayıldı. İnsanlar bir gün, iki gün evlerinde oturacaklar ama daha sonra sıkılacaklardır. Alışveriş merkezleri dolmaya başlayacak. Devletin bizden daha iyi bildiği şeyler vardır elbette ama ben bu kararın biraz hata olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Ülkemizin doğusunu da batısını da biliyoruz. Umarım herkes eğitime ulaşabilir”

Özel bir okulda öğretmenlik yaptığını kaydeden Nihal Şahin, “Toplu ortamları oluşturmamak adına zamanlamanın çok iyi olduğunu düşünüyorum. Aslında bu bir tatil değil. Özellikle bunu belirtmek isterim. Önemli olan toplu ortamların oluşturulmayıp virüsün hızlı bir şekilde yayılmasının önüne geçmek. Bu anlamda iyi bir karar olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin doğusunu da batısını da biliyoruz: Belki bu anlamda uzaktan eğitimle ilgili bir sıkıntı yaşanabilir. Ama teknolojide oldukça ilerledi. Eğitimcilerimizin bu anlamda gerekli altyapıyı sağladıklarını düşünüyorum. Umarım herkes eğitime ulaşır” şeklinde görüş bildirdi.

İlkokul öğretmeni Suat Kaptan, “Devletin daha korona virüs yayılmadan böyle bir önlem alması çok güzel bir şey. Aynı zamanda bir hafta sonra da tekrar al milli eğitim bakanlığımız tarafından yayınlanacak bu eğitimler de çocuklarımızın unutulmaması gerektiğini gösterdi” dedi.

“İnternet imkanı olmayan insanlar sıkıntı yaşayabilir”

Özel bir şirkette çalıştığını belirten Ali Sergeçti, “Tabii ki herkeste olduğu gibi bizde de tedirginlik var. Ama şu anda o kadar da büyük sorun olduğunu düşünmüyorum. Bu önlemlerin tedbir amaçlı yapıldığını düşünüyorum. Diğer ülkelere baktığımızda aldıkları geç önlemlerden dolayı bu virüsün çok hızlı yayıldığını gördük. Bu yüzden ülkemizde bu önlemlerin zamanında alındığını görüyoruz. Bu bize mantıklı geliyor açıkçası. Uzaktan eğitimin bizi zorlayacağını zannetmiyorum. Internet bağlantısı olmayanlar açısından sıkıntı yaşanabilir ama bizim evde internet imkanımız var. Çocuklarda tablet bilgisayar gibi şeyleri kullanmaya alışık zaten” dedi.

“Öğrencilerin yarısı bugün okula gelmedi”

Servis şoförlüğü yapan Aydın Çekiç, öğrenci velilerinin çoğunun çocuklarını bugün okula göndermediklerini, servisteki öğrenci sayısının 20’den 10’a düştüğünü söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG