Erişilebilirlik

Türkiye’de ‘Milliyetçi’ Siyaset 2019’a Hazırlanıyor


Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye karşı yürüttükleri liderlik yarışında yargı kararlarıyla seçim süreci yapılması yolu kapanan siyasetçiler, yeni bir siyasi parti oluşumuna hız verdi.

Ülkücü hareket içerisinde en güçlü adaylar olarak öne çıkan Meral Akşener ile Koray Aydın’ın yola nasıl devam edecekleri merak konusuydu. Geçmişte MHP’nin yönetim kadrosunda yer alan Aydın, bugün Akşener’in katılımıyla düzenlediği basın toplantısında yeni siyasi parti çatısı altında ortaklaşa çalışacaklarını kamuoyuna duyurdu. Böylece Sinan Oğan haricinde MHP içi muhalifler yeni siyasi parti için buluşma kararlığını ortaya koydu.

Amerika’nın Sesi’nin nabız yokladığı Sinan Oğan tarafında ise, yeni partiye katılmama kararında değişiklik olmadığı ve mutlaka MHP çatısı altında mücadele anlayışına devam edildiği ifade edildi. Oğan’ın geçtiğimiz haftalarda sosyal medya aracılığıyla dile getirdiği üzere yeni siyasi parti çalışması yürütenlere başarı dilediği ancak katılmayı düşünmediği aktarıldı. Bu noktada Oğan’ın, MHP’den ihracı hakkında verilen karara karşı hukuki mücadelesini sürdüreceği ve yeniden partiye dönerek yeni yönetim oluşması için çaba göstereceği vurgulanıyor.

Aydın ihraç edilmeksizin istifa ediyor

Bugün Akşener ve Ümit Özdağ’ın ardından Koray Aydın’ın da yeni partide olacağı kesinleşti. Devlet Bahçeli, MHP’de gençlik kollarından beri görev alan Aydın’ın parti tabanında ciddi bir desteğe sahip oluşu nedeniyle partiden ihraç edilmesi yönünde talimat vermemişti.

Dolayısıyla Aydın’ın diğer lider adaylarından önemli farkı, yeni partiye katılma kararı nedeniyle MHP’den kendi isteğiyle ayrılacak olması. Bu nedenle Aydın, bugün açıkladığı yeni siyaset çizgisi için “uzun uzun düşündüm ve siyasi hayatımdaki en zor kararı verdim” dedi.

MHP’de parti içi muhalefeti ortadan kaldırmak üzere il yönetimleri hakkında fesih ve yöneticiler hakkında ihraç kararları alındığı süreç konusunda epeydir sessiz olduğu gözlemlenen Aydın, bugün MHP’ye peş peşe eleştirilerini de sıraladı. Aydın, “Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ülke yönetimi tek adama verildiği gibi, bu sürece kayıtsız şartsız desteğini ortaya koyan MHP’de de artık 'tek adam yönetimi' kalıcı hale gelmiştir. Geldiğimiz noktada 'MHP'de genel başkan ve yönetim değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez' ilkesi, MHP Tüzüğü'nün adeta yazılı olmayan birinci maddesi olmuş; MHP tek bir kişinin partisi haline getirilmiştir. Nihayet MHP, 'MHP olmaktan çıkarılmış' ve başkalaştırılmıştır. Ortada kala kala MHP’nin sadece ismi ve bir de mahzun 'Üç Hilal'i kalmıştır” diye konuştu.

Ülke kaderini tek kişi eline bırakmayı ülkücü hareket ile bağdaştıramayacağını söyleyen Aydın, yeni siyasi partiye katılma kararını nasıl aldığını ise şöyle açıkladı:

“Yönetimi iktidarın dümen suyuna girmiş bir MHP içinde kalarak ülkemizin göz göre göre otoriter tek adam rejimine sürüklenmesini önlemenin artık imkanı kalmamıştır. İzlenen politikalarla hareketin şahsiyetiyle oynanmıştır. MHP’ye duyulan güven yerle bir edilmiştir. Bunu yapmaya hiç kimsenin hakkı ve haddi yoktur. Uzun uzun düşündüm, dava arkadaşlarımla ve ailemle istişare ettim; nihayet siyasi hayatımın belki de en zor kararını verme noktasına geldim. 61 yaşındayım. Hiçbir çıkar ve hesap gütmüyorum. Biliyorsunuz ki, olacaklarım hali hazırda olduklarımdan fazla değildir. Tek muradım, çocuklarımıza ve torunlarımıza daha müreffeh bir Türkiye Cumhuriyeti bırakabilmek için son nefesime kadar mücadele etmektir.

Şahsımın önünde üç yol bulunmaktadır. Ya bu diktaya rıza gösterip, bir günde kırk il kongresi yapan zihniyetle göstermelik bir mücadelede meşruiyet kazandırmak üzere yitip gidilecek, ya sessiz ve sakince hiçbir şey olmuyormuşçasına sinip kalınacak, ya da yola çıkanlara omuz verilip yol arkadaşı olunacaktır.

Ben yolda olmayı, varmaktan üstün sayanlardanım. Bu yeni mücadeleye omuz vermeyi, milli bir vazife sayıyorum.”

Akşener birleştirici lider rolünde görünüyor

Aydın’ın basın toplantısında Akşener’in yeni partide muhalifleri tek çatı altında birleştirme rolünü üstlenmiş ve liderliği ele alacak kişi olduğu gözleniyordu. Yeni siyasi partide ev sahibesi konumundaki Akşener, “Biz çocuklarımıza hayal kurduramıyoruz. Sayın Bakanım 61 yaşında olduğunu söyledi, yaşıtız. Biz hayaller kurardık eskiden. Ekonomik olarak yüksek ailelerin çocukları olmadığı halde ülkemiz için hayallerimiz vardı ama bugünün gençleri hayal kuramadıkları gibi, bizden daha yaşlı bir dile sahipler. Aldatanların ülkemizin gençlerini getirdiği nokta budur. Ben ve arkadaşlarıma Cenab-ı hak bu yolu açacak, sözümüzün arkasında o kadar net duracağız ki, bu kandırıkçı iktidardan sizin gayretinizle, demokrasiyle sandıkta kurtulacağız. Ben tekrar sayın bakanıma en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Eylül’de resmen kurulması planlanıyor

Bu arada Akşener’in yanına Koray Aydın’ın desteğini de aldığı yeni siyasi parti kuruluşunu Eylül ayında geniş katılımlı bir toplantıyla Ankara’da gerçekleştirmesi bekleniyor. Yeni parti oluşumu, 2019’daki Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile eş zamanlı yapılacak genel seçimlerde iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) karşısında başarı sağlanmasını hedefliyor. Ancak Ankara’da AKP’nin olası bir baskın erken seçime gitme ihtimaline karşın Akşener’in bir an önce yeni partiyi kurarak Türkiye genelinde yerelde teşkilatlanmayı tamamlamak istediği de belirtiliyor.

Kulislerde parti kurucular kurulu listesinde güçlü isimlerle kamuoyu karşısına çıkılması hedeflendiği için titiz bir çalışma yürütüldüğü konuşuluyor. Bunun için eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu gibi isimler ile özellikle asker kökenli, kamuoyunda tanınmış kişilere teklifler götürüldüğü ifade ediliyor. Bu noktada Ergenekon, Balyoz davalarında mağduriyet yaşamış üst düzey askeri yetkililerden katılımlar olabileceği de iddia ediliyor.

MHP’de ne olmuştu?

Anımsanacağı üzere, lider adayları arasında MHP’den ilk uzaklaştırılan isimdi Sinan Oğan ve ilk önce 26 Ağustos 2015’te ihraç edilmiş ancak mahkeme kararıyla 2 Kasım 2015’te partiye geri dönmüştü. Ardından Sinan Oğan ikinci kez 10 Mart 2017 tarihinde, parti içi muhalifler cephesindeki milletvekilleri Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan ve İsmail Ok ile birlikte partiden ihraç edilmişti.

Lider adaylarından Meral Akşener 8 Eylül 2016’da ve Gaziantep milletvekili Ümit Özdağ ise, 15 Kasım 2016’da MHP’den ihraç edilmişti. Haklarında ihraç kararına karşı hukuken davacı olan Akşener ve Özdağ’ın, partiye geri dönüş talepleri ise Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 15 Aralık 2016 tarihli kararıyla reddedilmişti. Bunun üzerine Akşener ve Özdağ, yeni bir siyasi parti kurma çalışmalarına başlamıştı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG