Erişilebilirlik

Türkiye’de Yaşayan Biri İranlı Diğeri Amerikalı Çift Trump’a Öfkeli


Türkiye’de Yaşayan Biri İranlı Diğeri Amerikalı Çift Trump’a Öfkeli
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

ABD Başkanı Donald Trump’ın, yeni imzaladığı seyahat yasağı kararnamesinin 16 Mart’ta yürürlüğe girmesi planlanıyordu.

Ocak’ta imzalanan ilk kararnamenin ardından Amerika’ya giriş yapmak isteyen birçok kişi mağduriyet yaşadı. Bunlardan biri de yasak kapsamına giren İran vatandaşı Samareh Ahmedi’ydi. Üstelik Ahmedi’nin eşi Amerikalı.

Ressam olan Ahmedi, evliliklerini kayıt altına aldırmak ve vize almak için avukat tuttuklarını anlattı. Samareh Ahmedi, Trump’ın ilk kararnamesinin bu sürecin hemen üstüne geldiğini söyledi.

Ahmedi’nin eşi Larry Klein Californialı. Amerika’da 25 yıl kimyagerlik yaptıktan sonra yerleştiği Türkiye’de 9 yıldır İngilizce öğretmenliği yapıyor. Klein, “Evlendikten sonra İran’ı birkaç defa ziyaret etme fırsatım oldu. Çok da iyi karşılandık. Bu yaz sonunda da Amerika’ya gitmeye karar verdik. Sonunda eşimi arkadaşlarımla, ailemle tanıştırabilecektim. Onlar buraya gelemeyeceğine göre bizim gitmemiz daha makuldü. Planımız buydu ama birçok ülke vatandaşıyla birlikte İranlılar’ın da Amerika’ya girmesini yasaklayan bu kararnameyle şok olduk” diye konuştu.

Kararnamenin yarattığı belirsizlik nedeniyle arada kaldıklarını söyleyen Klein, üzgün. Çift en azından ortam düzelinceye kadar Amerika’ya gidiş planlarını erteledi.

California’nın çok demokratik, çok liberal bir eyalet olduğunu söyleyen Amerikalı İngilizce öğretmeni yasağa tepkili: “Ben ailemden tüm insanların eşit olduğunu öğrendim. Evimizde ayrımcılık yoktu. Babam Yahudi ama ateistti. Annem Hıristiyan’dı. Çok sayıda Müslüman arkadaşım vardı. Çok açık fikirli yetiştim. Bu nedenle yasak beni çok etkiledi. Bence mantıksız, adaletsiz, hasta fikirli bir uygulama.”

Kendilerine Türkiye’de bir hayat kuran çiftin Amerika’da yaşamak gibi bir düşüncesi yok.

Trump'ın 27 Ocak Cuma günü imzaladığı başkanlık kararnamesi Irak, Suriye, İran, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarına 90 gün süreyle Amerika'ya seyahat yasağı getirilmesini öngörüyordu. Bu kararname yargıya takılınca Trump ikinci bir kararname hazırladı. Ancak bu kararname de Hawaii Bölge Mahkemesi'ne takıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG