Erişilebilirlik

'Türkiye'de Emlak Krizi Riski Düşük'


'Türkiye'de Emlak Krizi Riski Düşük'

Türkiye’de son dönemde büyük bir hareketlilik yaşanan emlak piyasasında suni bir balon oluşup-oluşmadığı tartışılıyor. IMF de Türkiye ile ilgili raporlarından birinde Türk emlak piyasasındaki aşırı hareketliliğe dikkati çekmişti. Ancak Standard & Poor’s şirketinin direktörlerinden Erkan Ertürk Türk emlak piyasasındaki gelişmelerin suni bir şişkinlik yarattığı görüşüne katılmıyor.

Erkan Ertürk, “Türkiye’de nüfus artış oranı ortalamanın üzerinde, buna karşılık, ev edinme oranı hala ortalamanın altında, fiyatlarda da aşırı bir artış olmadığı için IMF’nin bahsettiği olası bir emlak krizinin yakın dönemde yaşanacağını sanmıyorum,” diyor.

Amerika’nın önde gelen emlak uzmanlarından biri olan Ertürk, Türkiye’deki toplam kredi miktarına da bakıldığında alarm verici bir durum olmadığına işaret ediyor. Bununla birlikte Ertürk, kredi kullanımına ilişkin rakamların çok iyi takip edilmesini, buradaki şişkinliğin krizin ilk habercisi olabileceğini söylüyor.

TOKİ’ye dikkat

Standard & Poor’s şirketinin direktörlerinden Erkan Ertürk Türkiye’deki emlak piyasasının geleceğini değerlendirirken, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’nın oynadığı role dikkati çekiyor.

Ertürk, “TOKİ’nin emlak sektörüne büyük katkıları oldu, ancak uzun dönemde devletin katkısı dengeleri değiştiriyor, dengelerin değişmesi de krizlere yol açabilir” diyor ve uzun vadede TOKİ’nin özelleştirilmesi gerektiği görüşünü savunuyor.


  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

XS
SM
MD
LG