Erişilebilirlik

Türkiye'de Döviz Kurlarındaki Artış Vatandaşı Nasıl Etkiliyor?


Türkiye'de Döviz Kurlarındaki Artış Vatandaşı Nasıl Etkiliyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00

Son zamanlarda dolar ve eurodaki artışın önlemememesi karşısında vatandaş ne düşünüyor? Türkiye’nin birçok ürünü dışarıdan ithal etmesi nedeniyle, döviz kurundaki artışın fiyatlara zam olarak yansıyacağından endişe duyan vatandaş bu durumdan rahatsızlığını dile getiriyor.

Amerika’nın Sesi döviz kurlarındaki önlenemeyen yükselişin vatandaşa etkilerini araştırdı.

Özel bir şirkette yönetici olan Atilla Kıran, dolardaki artışın insanları psikolojik olarak çok etkilediğini söyledi. Döviz kurlarındaki artıştan ötürü insanların harcamalarını kıstığını ifade eden Kıran, zamların kapıda olduğunun farkında olduklarını belirtti. Enflasyonun, açıklanan rakamların çok daha yukarısında hissedildiğine değinen Kıran, dolarla yaşayan bir ülke olarak gidişatın kötü olduğunu söyledi.

Eşi emekli olan ev hanımı Serpil Tokgöz, herşeyin dolara endeksli olduğu için döviz kurlarının yükselmesiyle birlikte her şeye zam geldiğinden ve bu yüzden bütçelerinin giderlerini karşılayamadığından yakındı.

Dizi setlerinde çalışan Fikret Tepe, döviz kurlarındaki yükselişin sıkıntı yarattığını ancak devletin bazı önlemler alacağına inandığını belirtti. Tepe, vatandaşın dolarlarını bozdurmasının, yabancı yatırımların yapılmasının ve Merkez Bankası’nın müdahalelerinin dövizdeki artışı durduracağını düşündüğünü belirtti.

Özel bir kurumdan emekli olan Fatih Kocaoğlu, dövizdeki yükseliş karşısında hükümetin önlem almadığını, hükümetin gündeminde şu anda başkanlık görüşmeleri olduğunu, halkın hiç kimse tarafından düşünülmediğini söyleyerek eleştiride bulundu. Dövizdeki bu yükselişin enflasyona yansıyacağını belirten Kocaoğlu, bunun etkilerinin ise bahara doğru hissedileceğini söyledi. Kocaoğlu, emekli maaşına yapılan zammın birçok ürüne, hizmete yansıtılan zamma kıyasla çok yetersiz olduğunu da sözlerine ekledi.

Doların yükselişinin insanları mağdur ettiğini söyleyen Mehmet Karahan da, dövizdeki yükselişin çarşıya pazara yansıdığını ifade etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG