Erişilebilirlik

Türkiye’de Can Kaybı 37 Vaka Sayısı 1529


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsü salgınıyla ilgili son 24 saatte 7 can kaybı daha yaşandığı ve yapılan testler sonucunda 293 yeni tanı konduğunu açıkladı. Böylece Türkiye'de corona virüsü kaynaklı ölen hasta sayısı 37’ye ve vaka sayısı ise 1529’a yükseldi.

Türkiye’deki ilk vakayı açıkladığı 11 Mart’tan bugüne kadar olduğu üzere günlük bilanço şeklinde vaka açıklayan Koca, bugün de Twitter mesajı aracılığıyla “Son 24 saatte 3.672 test sonuçlandı. 293 yeni tanı kondu. Çabalarımıza rağmen, hastalığa yenik düşen 7 insanımız daha oldu." diye yazdı.

Türkiye’de son 24 saattekilerle birlikte toplam test sayısı da 24.017 oldu.

Bakan Koca'dan Gençlere Uyarı: "Salgının Dışında Değilsiniz"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gençlere de uyarıda bulundu. "Salgının dışında değilsiniz. Hayatınızı yavaşlatın. Risk ortamına girmeyin. Riski evinize taşımayın. Evde kalın. Hayat eve sığar” dedi.

Bakan Fahrettin Koca, Twitter'dan paylaştığı mesaj öncesinde ise Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde Bilim Kurulu toplantısı ardından basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’nin Pazar gecesi itibariyle 30 hastayı kaybettiğini anımsatan Koca, ölenler arasında 91 yaşındaki vatandaşın yanı sıra 50-60 yaş grubunda iki hastanın bulunduğunu ve bunun dışındaki tüm hastaların 61 yaş üzerinde olduğunu açıkladı. Bu nedenle şimdi evden çıkmalarına sınırlama getirilmiş yaşlılara seslenmek istediğini kaydeden Koca, “Kaybettiğimiz 30 hastanın her biri ileri yaşlardaydı ve Covid-19’a eşliğinde başka bazı hastalıkları da bulunuyordu. Bünye olarak dirençleri zayıftı. Bu ölümlerin sebebi doğrudan onların yaşları değil, ileri yaşlarda kaçınılmaz olan başka hastalıkların tabloda ağır bir yer tutmasıdır. Büyüklerimizden sözlerime kulak vermelerini istirham ediyorum. Bu toplumun sizin hayat tecrübenize ihtiyacı var. Ailelerimizin size ihtiyacı var. Hayat yolculuğunda evlatlarınızın vereceğiniz tavsiyelere ihtiyacı var. Torunlarınızın sevgi ve ilginize ihtiyacı var. Bunları hastayken yapamazsınız. Sizin öğütlerinize ihtiyacımız var ama siz de bu seferliğe mahsus bu öğüdü kabul edin. Önümüzdeki zamanı riske atmayın. Tedbirleri uygulaması en kolay kişiler sizlersiniz” diye seslendi.

Koca, “En önemli çözümün evde kalmak olduğunu unutmayalım. Hayat eve sığar” derken yaşlıların yanı sıra herkese sokağa çıkma yasağı getirilmesiyle ilgili soru üzerine, herkese bireysel olağanüstü hal ilan etme çağrısını yineledi. Koca, İran’dan kaçak göçmen akışı devam ettiği için Van’daki duruma ilişkin soru üzerine, İstanbul’un (Aytaç Yalman) ardından ikinci kez bir kente dair vaka bulunduğunu teyit etti. Koca, “Van özelinde şu an artan bir vakamız yok. Vaka var ama sayısı 10’un üzerinde değil” açıklaması yaptı.

Tıbbi malzeme firmalarına “el koyma” uyarısı

Türkiye’de kamuoyuna bazı sağlık kuruluşlarında maske ve koruyucu ekipman bulunmadığı yönünde yansıyan iddiaları yorumlayan Koca, küçük örnekleri ilgili kasıtlı olarak yaygınlaştırma çabası bulunduğunu savundu. Koca, “Kesin bilgi şudur. Üniversite hastanelerimize, tüm hastanelerimize, bütün malzemeler sağlanmaktadır ve sağlanmaya devam edecektir. Konu açılmışken özenle belirtmek istiyorum. Yoğun talebi, küçük çıkarlar uğruna suistimal eden bazı malzeme üreticilerine gerekli katı yaptırımlar uygulanmıştır ve uygulanmaya da devam edecektir. İhracatları, bu dönemde durdurulmuştur. Türkiye’de üretilen maskeler Türkiye’nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır. Fiyatlar dahil endişe duyulmamalı. Pandemi olduğu bir dönemde özellikle durumu istismar etmek isteyen firmalar tarafından yurt dışıyla yoğun bir şekilde bağlantılar yapıldığını biliyoruz. Bu çerçevede hem MASAK hem de İçişleri Bakanlığımız, KOM, devrede. Önceki gün üretici ve satıcı depolarına yapılan baskınlarda yoğun bir şekilde depoladıkları görüldü. Bakanlık olarak olması gereken ücretle almak istediğimizi ifade ettiğimiz halde bunun yapılmadığını görüldü. Bugün itibariyle bu firmaları teker teker çağırarak hepsiyle bu dönemde günlük ne kadar üretim yapabileceklerini de ortaya çıkarıp sözleşme yapmıyoruz. Şu ana kadar 20 tane firma ile anlaşma yapıldı. Anlaşma yapmayan, farklı yapmak isteyenlere de el koyma dahil birtakım tedbirlerin devrede olacağını buradan ayrıca söylemek istiyorum” dedi.

Çin’den getirilen ilaç yoğun bakımdakilere verilmeye başlandı

Çin’de tedavide kullanılmakta olan özel bir ilacın Türkiye’ye getirildiğini ifade eden Koca, “Bu konuyla ilgili yayınları yapılmış olan özellikle yoğun bakım hastalarında kullanılmasının 11-12 günden 4 güne kadar düşürdüğüne dair bilgilerin olduğunu bildiğimiz ilaç. Bugün Çin Büyükelçiliği ile de görüştüm. Bundan sonraki süreçte de bu ihtiyacımızı karşılama noktasında bir gayret içinde olacaklar. Çin’den sabah gelen ilacın da yoğun bakım şartlarında tedavisi devam eden hastalarımıza bugün itibarıyla da başlandığını ifade etmek istiyorum. Bu ilacın ne kadar etkili olup olmadığını da önümüzdeki günlerde görmüş olacağız. Sonuçlarını sizlerle paylaşmış oluruz” açıklamasında bulundu.

Sağlık personeline ek ödeme yapılacak Sağlık Bakanı Koca, sağlık personeli ihtiyacı ve personele teşvik verilmesiyle ilgili “Bir diğer haberin ise insan kaynağımızın yeterliliği konusunda neredeyse bir güvence değerinde kadromuza 32 bin personel dahil ediyoruz. Sağlık çalışanlarımızla ilgili bu hassasiyetlerde en üst düzey dikkat sahibinin Sayın Cumhurbaşkanımız olduğunu özenle belirtmek istiyorum. Kendisi ile Hazine ve Maliye Bakanımıza bu süreçte gösterdiği hassasiyetten ötürü teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu süreçte çalışan Sağlık personelimizin ek ödemelerinin 3 aylık zaman diliminde, tavan yüzde 100 oranında olacağını ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Çin’den tanı kiti de getirildi, aşı üretimi süreci başlatıldı

Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li’yle görüşme yaptığını kaydeden Koca, artık tanı koyma süresini 75 dakikaya kadar indirme özelliğine sahip hızlı tanı kitini devreye soktuklarını belirterek, “Bugün itibariyle ilave olarak Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti sabah geldi ve hızla devreye girmiş oldu. Perşembe günü 300 bin ilave hızlı tarama kiti gelmiş olacak ve 1 milyona kadar hızlı tarama kitlerini kullanmak üzere bağlantı yaptığımızı özellikle tarama amaçlı kullanacağımızı ifade etmek istiyorum” bilgisini verdi.

Corona virüsüne karşı aşı geliştirme çalışmalarında kurum ve kuruluşlara bakanlık olarak destek verdiklerini anlatan Koca, Hacettepe, Erciyes, Ankara Üniversitesi ve Acıbadem üniversiteleri ile Kanser Araştırma Enstitüsü ve TÜBİTAK MAM’a aşı üretimi için per türlü desteğin verileceğini açıkladı.

“Yerli solunum cihazı üretim süreci başlıyor”

Avrupa ülkelerinde tartışıldığı üzere Corona virüsü kaynaklı hastalık tedavisinde en önemli araçlardan birisi olarak solunum cihazı yeterliliği Türkiye’de de tartışılıyor. Bu kapsamda Bakan Koca, yerli solunum cihazı konusunda ilk firmayla anlaşıldığını ve şimdi iki firmayla daha görüşüldüğünü belirterek, “Salgının yayıldığı ülkelerde en fazla eksikliği hissedilen cihazlardan biri solunum cihazlarıydı. Yerli cihazın seri üretimine başlıyoruz. Bu sayede hem kendi ihtiyacımızı kendi kaynaklarımızla karşılamış olacağız hem de ihtiyacı olan diğer ülkelere destek vereceğiz” ifadesini kullandı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG