Erişilebilirlik

Türkiye'de Başkanlık Sistemine Geçiş mi?


Bakanlar Kurulu'nu kendi başkanlığı altında toplayan Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bakanlara kendileriyle koordineli çalışacak birimleri tanıttı

Türkiye'nin 12.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nu kendi başkanlığı altında topladı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bakanlıklarla ile koordineli çalışacak yeni birimleri bakanlara tanıttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimleri arifesinde ve sonrasında 'Anayasadaki tüm yetkilerimi kullanacağım. Bakanlar Kurulu'nu da toplayacağım' demişti. Bu çerçevede, Erdoğan, 29 Aralık'ta yaptığı açıklamada belirttiği üzere bugün Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti.

Erdoğan'ın, bugünkü toplantı için Anayasa'da dayandığı ifade ise Cumhurbaşkanı'nın görev ve yetkilerini belirleyen 104. maddesindeki 'Gerekli gördüğü hallerde Bakanlar Kuruluna Başkanlık etmek veya Bakanlar Kurulunu Başkanlığı altında toplantıya çağırmak' ifadesi oldu.

Ancak Erdoğan'ın anayasal yetki gerekçesine rağmen muhalefet ise, bunu Türkiye'de 'başkanlık sistemine geçiş denemesi' olarak yorumladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dünkü değerlendirmesinde, "Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasal hakkını kullanmasına söyleyeceğim söz yoktur. Çünkü Anayasa'ya göre, Cumhurbaşkanı arzu ettiğinde Bakanlar Kurulu'na katılır görüşlerini ortaya koyabilir bilgi alabilir. Ancak bunu bir sistem değişikliği amacına yönelik bir adım olarak kullanıyorsa Sayın Başbakan’a hakarettir TBMM'ye hakarettir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumartesi günü bugün gerçekleşecek toplantıyı şöyle değerlendirmişti:

"Cumhurbaşkanı’nın Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesinin gerekçesi, Davutoğlu’nun yetersizliği. Davutoğlu, yeterli birisi olsaydı Cumhurbaşkanı’na karşı bir tavır koyardı. Davutoğlu, yasaların Başbakan’a verdiği hakları kullanamıyor, frenleniyor, baskı kuruluyor. Pazartesiden itibaren vesayet altında bir Başbakan’ın ülkeyi yönetememesinin Türkiye’yi getirdiği noktayı izleyeceğiz. Sayın Davutoğlu’nun yetersizliğinin tescilidir bu. Cumhurbaşkanı tescil ediyor, ‘Getirdik Başbakanlık koltuğuna oturttuk ama bu kişi ülkeye yönetemiyor’ demiş olacak."

'Saray'da toplantı 'rutin' olmayacak'

Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilen ilk Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanlığı'nda gelecek haftalarda Bakanlar Kurulu toplantısına ev sahipliği yapılmasına devam edilme kararı alınıp alınmaması günün en merak edilen konusu idi. Bu konuda Arınç, "Bu tür toplantıların periyodik olarak yapılması gündeme gelmemiştir. Cumhurbaşkanımız ilerleyen süreç içerisinde tekrar bir toplantıya başkanlık etme isteğini ileri sürerse başbakanımızla birlikte buna karar verebilirler. Rutin olarak bu toplantılar yapılmayacaktır" dedi.

Muhalefet cephesinden başkanlık sistemi eleştirilerine karşılık Arınç, 2007'de 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün seçimi öncesinde yaşananları anımsatarak, şunları dile getirdi:

"Bunlar o kadar temelsiz düşüneceler. Günlük politika içerisinde o kadar tüketilen, sakız gibi çiğnenen konular ki bunların ciddiyeti konusunda lütfen herkes çok dikkatli olsun. Cumhuriyet Halk Partisi'nin bütün sözcüleri nerede ağızlarını açsalar başkanlık sisteminden bahsediyorlar. Parti sözcülerinin ağzı pek çok şeye müsait. Bunlar bir siyasetçiye yakışmaz. Bugün cumhurbaşkanımız halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanıdır. Ancak cumhurbaşkanının görev ve yetkileri 1982 Anayasasındaki gibidir. Bu bir çelişki midir diye soranlara o zaman 2007'de cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül Meclis'te seçilebilmiş olsaydı Anayasa değişikliği yapılmayacak ve cumhurbaşkanları Meclis tarafından seçilmeye devam edecekti. Meclis'e cumhurbaşkanlığı seçimini kilitleyip de halkın seçmesine yol açanların şimdi bundan şikayet etmeye hakkı yoktur. İleride seçimler oldu. Büyük bir çoğunlukla yeni Anayasanın yapılması gündeme geldi. Anayasa yapılırken de bir Başkanlık Sistemi benzeri Türkiye için uygun görüldü, halk da referandumda buna evet dediyse söylediklerinizin hepsi o Anayasa'dan sonra mümkün olabilecek."

Arınç: Kırmızı Bülten çalışması sonuçlanmadı

Fethullah Gülen'in iadesi hakkındaki soru üzerine ise, Arınç, "Cumhurbaşkanımızın konuşmasında ve değerlendirmelerinde Fethullah Gülen'le veya kırmızı bültenle ilgili bir cümle yoktu. Bildiğiniz gibi Sulh Ceza Hakimliği bu konuda bir karar verdi. Kırmızı bültenle takip edilmesi konusunda Adalet Bakanlığımızın yaptığı çalışma henüz sonuçlanmadı. Sonuçlandığında hukuk içerisinde bunun gereği neyse yapılacaktır. Bugün bu konuyu özel olarak görüşmedik" yanıtını verdi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG