Erişilebilirlik

Türkiye’de Basın Özgürlüğü İrtifa Kaybediyor


Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, 2017 yılı Basın Özgürlüğü Listesi’ni açıkladı.

Geçtiğimiz yıl 151. sırada yer alan Türkiye, bu yılki sıralamada dört sıra daha gerileyerek 180 ülke arasında 155. oldu.

120. sırada gösterilen Afganistan ile, sıralamada 135. ve 139. olan Filistin ve Pakistan basın özgürlüğü endeksinde Türkiye’nin önünde yer aldılar.

Örgütün Basın Özgürlüğü Listesi’nde beş kategori bulunuyor.

Türkiye beş basamak daha düşerse kara listede yer alacak

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Türkiye’yi dördüncü kategoride sondan beşinci sırada gösterdi.

Türkiye’nin ardında bulunan Brunei Sultanlığı, Kazakistan, Irak, Ruanda ve Burundi’den sonra aralarında Kuzey Kore, Suriye, Çin, İran, Suudi Arabistan gibi ülkelerin bulunduğu “kara liste” olarak bilinen son kategori yer alıyor.

RSF, Türkiye’nin giderek otoriter bir rejime dönüştüğünü ve her türden eleştiriye karşı gitgide daha hoşgörüsüz olduğununu iddia etti.

RSF: Türkiye dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi

Örgütün Türkiye hakkında yaptığı yorumda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan hükümet başkanı olarak bahsedilmesi dikkat çekiciydi:

“Erdoğan hükümetinin gazetecilere yönelik başlattığı avcılık, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana doruğa çıktı. Olağanüstü hal, yetkililere süratle onlarca medya organını tasfiye etme ve çoğulculuğu az satan gazetelerle sınırlama imkanı sağladı. Onlarca gazetecinin yargılama olmadan demir parmaklıların arkasına atılması Türkiye’yi medya profesyonelleri için dünyanın en büyük hapishanesi haline getirdi. İnternet ve sosyal ağlara uygulanan sansür daha önce hiç görülmemiş seviyelere ulaştı.”

Gazetecilerin en özgür olduğu ülke Norveç

Uzun yıllardır olduğu gibi bu yıl da Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün Basın Özgürlüğü Listesi’nin ilk beş sırasında Kuzey Avrupa ülkeleri yer aldı.

Norveç İsveç ve Finlandiya ilk üçü paylaşırken onları Danimarka ve Hollanda takip etti.

Almanya onaltıncı , Fransa on dokuzuncu, Birleşik Krallık kırkıncı, Amerika Birleşik Devletleri kırk üçüncü, Japonya yetmiş ikinci, İsrail ise doksan birinci sırada gösterildi.

Trump da eleştirildi

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump da “zehirli söylem ve diğer siyasi baskılar” başlığı altında eleştirildi. 45. ABD Başkanı’nın gazetecileri, “insanlar arasındaki en büyük sahtekarlar olarak” nitelemesini yalan haberin çoğaltılması olarak değerlendirildi.

Beyaz Saray’ın yeni sahibinin “nefret söylemi ve gerçekdışı suçlamaları”nın yalnız ifade özgürlüğü konusunda köklü bir mücadele geleneği olan Amerikan demokrasisine zarar vermediği aynı zamanda demokratik ülkeler de dahil olmak üzere tüm dünyada basın özgürlüğüne yönelik saldırıların önünün açılmasına katkı sağladığı belirtildi.

RSF, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin “demokrasinin bekçi köpekleri” olarak tarif ettiği gazetecilerin ve “basın özgürlüğünün taşıyıcı sütunu” olarak değerlendirdiği gazetecilerin haber kaynaklarının korunması prensiplerinin aşındığını belirterek bu durumun fiili olarak soruşturmacı gazeteciliğin biraz daha fazla engellenmesine yol açtığı tespitinde bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG