Erişilebilirlik

Türkiye’de 5 Gün İçinde İkinci Amerikan İnsansız Hava Aracı Düştü


İncirlik Hava Üssü’nün internet sitesinde yer alan açıklamada bir Amerikan insansız hava aracının Türkiye’nin güneydoğusunda düştüğü belirtildi.

İnsansız hava aracının Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Yolbilen köyündeki mısır tarlasına düştüğü belirlendi.

İncirlik Askeri Üssü’ndeki ABD Hava Kuvvetleri 39. Hava Kanat Komutanlığı’dan yapılan yazılı açıklama ile Şanlurfa’daki İHA’nın da ABD’ye ait olduğu teyit edildi. Açıklamada, “ABD Hava Kuvvetlerine bağlı bir MQ-1 Predator (İnsansız Hava Aracı) bugün saat 11:50 sularında Türkiye’nin güney doğusunda düşmüştür. Kazanın sebebi bilinmemektedir. Daha fazla bilgi elde edildikçe açıklanacaktır” denildi.

ABD Hava Kuvvetleri 39. Hava Kanat Komutanı Albay David Eaglin tarafından konuya ilişkin yazılı açıklama da yapıldı. Öncelikle siviller açısından sıkıntı olmaması ve İHA’nın kaldırılmasıyla ilgilendiklerini kaydeden Eaglin’in açıklamasında, “Personelimiz bu tur olaylara gereken müdahaleyi yapmak için sürekli eğitim görmektedir ve bu olayın hiçbir sorunla karşılaşmadan çözümü için Türk yetkililerle çok yakın çalışmaktayız” denildi.

17 Ağustos’ta da Adana’nın Ceyhan ilçesi Çokçapınar Mahallesi kırsalında İncirlik Askeri Üssü’nden kalktığı kaydedilen ve ABD’ye ait olduğu tespit edilen İHA düşmüştü.

17 Ağustos'ta düşen insansız hava aracının da MQ-1 Predator tipi olduğu kaydedilmişti.

XS
SM
MD
LG