Erişilebilirlik

Türkiye'de Kürtaj Protestosu


İstanbul’da binlerce kadın kürtaj haklarını destekleyen yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşte Başbakan Recep Erdoğan’ın kürtajı cinayetle özdeşleştiren ve mutlaka kısıtlanması gerektiği yolunda açıklaması protesto edildi.

Kadıköy’de toplanan kadınlar “Kürtaj Haktır”, “Başbakan Elini Bedenimden Çek” şeklinde sloganlar attı.

Başbakan Erdoğan geçen hafta bir hastane açılışında yaptığı konuşmada kürtajı cinayet olarak gördüğünü ve kürtaj hakkını kısıtlamak için hükümetin yasa hazırladığını bildirmişti. Erdoğan aynı konuşmada sezaryenle yapılan doğumları da eleştirmiş, doktorların para kazanmak için sezaryen yaptığını önesürmüştü.

Erdoğan Cumartesi günü de kürtaj ile ilgili tutumunu eleştiren kadınları “feministler” olarak niteledi. Aile başına üç çocuk politikasını savunan Erdoğan, kürtajı Türkiye’nin nüfusunun artmasını önleyen bir komplonun parçası olarak görüyor.

Ancak Milliyet gazetesi yazarlarından Aslı Aydınbaştaş, hükümetin mecliste büyük çoğunluğa sahip olmasına rağmen kürtaj yasasını geçirmesinin kolay olmayacağı görüşünde.

Aydıntaşbaş ”Kadınların, muhafazakar olanlar dahil elde ettiği bir hakkı geri almak çok zor. Kürtaj nüfus kontrolü için kullanılmıyor kadın sağlığını korumak için yapılıyor. Hükümet bence bu girişiminde muhafazakar kadınların bile desteğini almakta güçlük çekecek” şeklinde konuşuyor.

Türkiye’de kürtaj 1983 yılında, hamilelik sürecinin ilk 10 haftasıyla sınırlı kalmak koşuluyla serbest bırakılmıştı.

İnsan Hakları Gözlem örgütü, geçen haftasonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kürtajla ilgili açıklamaları yüzünden eleştirdi.

Örgüt, Erdoğan’ın kürtajı cinayet olarak gördüğünü ve kürtaj faaliyetlerini kısmaya yönelik yasa hazırlandığını söylemesinden büyük kaygı duyduğunu açıkladı.

İnsan Hakları Gözlem’in küresel kadın hakları temsilcisi Gauri van Gulik, Başbakan Erdoğan’ın önerisinin yasalaşması durumunda Türkiye’de yıllardan bu yana devam eden yasal kürtaj hakkının tehlikeye düşeceğini söyledi. Van Gulik, bu tür yasaların Türkiye’yi kadın hakları açısından gerileştireceği uyarısında bulundu.

XS
SM
MD
LG