Erişilebilirlik

Türkiye Vatansızlık Yasasını Tartışıyor


Türkiye, 53 yılın ardından Birleşmiş Milletler Vatansız Kişilerin Statüsüne İlişkin Sözleşmesi’ni resmi gazetede yayınladı. Ancak sayıları sürekli artan Suriyeli sığınmacılar nedeniyle yasanın yürürlüğe girmesine tepkiler var

Türkiye, 53 yılın ardından Birleşmiş Milletler’in Vatansız Kişilerin Statüsüne İlişkin Sözleşmesi’ni resmi gazetede yayınlayarak yürürlüğe soktu. Ancak özellikle Suriyeli sığınmacılar nedeniyle sözleşmenin uygulanmasına tepkiler var.

Türkiye, “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” ile vatansız kişilere ilişkin yasal düzenlemeyi 2013 yılı Nisan ayında yapmıştı. “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” kapsamında, İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü eliyle vatansızlara Türkiye'de yasal ikamet edebilme hakkı sağlayan "vatansız kişi kimlik belgesi" verilmeye başlandı. Yasaya göre, "vatansız kişi kimlik belgesi", ikamet izni yerine geçecek ve iki yılda bir valiliklerce yenilenecek.

Türkiye'de 90 güne kadar kalacak yabancılar, vatandaşı oldukları veya yasal statüye sahip bulundukları ülkedeki konsolosluklardan ziyaret amaçlarını belirterek vize alabilecek.

Vize veya vize muafiyetince sağlanan Türkiye'de kalış süresi, her 180 günde 90 günü geçemeyecek. Türkiye'de, vizenin veya vize muafiyetinin tanıdığı süreden ya da 90 günden fazla kalacak yabancıların ikamet izni almaları zorunlu olacak. Türkiye'de kesintisiz en az 8 yıl ikamet izniyle kalan veya Göç Politikaları Kurulu'nun belirlediği şartlara uyan yabancılar, süresiz ikamet izni alabilecek.

Şimdi Türkiye, BM’nin “Vatansız Kişilerin Statüsüne İlişkin Sözleşme”yi onaylayarak, geçen yılki yasal düzenlemesini uluslararası alanda ileriye taşımış oldu. Sözleşmeyle Türkiye’nin 3 yıldır ülke sınırları içerisinde ikamet edenlere, eğer ulusal güvenliğe karşı işlenmiş bir suçları yoksa vatansız kişilere vatandaşlık hakkı tanınması gündeme geliyor. Bu nedenle TBMM’deki görüşmeler sırasında CHP ve MHP tarafından yasaya ciddi eleştiriler getirildi ve aleyhte oy kullanıldı.

‘Türkiye’nin sözleşmeyi kabul etmesi ne anlama geliyor?’ konusunu İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi Başkan Yardımcısı Metin Çorabatır, Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi. Çorabatır, sözleşmenin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bünyesinde dünya genelinde ülkesini terk etmek zorunda kalanlar için hazırlanmış bir metin olduğunu anımsattı. Türkiye’nin uzun yıllardır bu sözleşmeyi imzalamadığını kaydeden Çorabatır, “Türkiye’nin şimdi bu adımı atması insan hakları açısından çok önemli. Türkiye kendi topraklarındaki vatansız kişilere vatandaşlık hakkı tanımayı taahhüt etmiş oluyor” dedi.

Bugün Türkiye’de Suriyeliler nedeniyle yaşanan tartışmayı da değerlendiren Çorabatır, UNHCR’in uzun süredir Türkiye’ye çağrısı bulunduğunu ve zamanlaması itibariyle Suriyeliler’in gündemde olduğu bir döneme denk geldiğini söyledi. “Bence Suriyeliler ile bağlantılı değil. Çünkü 1 milyonu aşkın bu insanlar halen Suriye vatandaşı” diyen Çorabatır, Suriyeliler’in seçimlerde oy kullanacağı iddiasını ise kesinlikle gerçekçi bulmadığını da belirtti. Suriyeliler’e verilmekte olan kimlik kartı ile oy kullanma hakkı tanınmadığını da kaydeden Çorabatır, “Dolayısıyla da Cumhurbaşkanlığı seçiminde de böyle bir oy kullanımı olmayacak” dedi.

Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık hakkını kaybetmiş insanlar olduğunu belirten Çorabatır, şimdi Türkiye’de devletle bir anlamda küslük yaşamış kişilere yeniden vatandaşlık kapısı açılabileceğini söyledi. Çorabatır, ancak Türkiye’de bu şekilde vatansız kaç kişi olduğunun bilinmediğini de sözlerine ekledi.


  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG