Erişilebilirlik

Türkiye Uluslararası Soruşturma İsteğinde Kararlı


Türkiye Uluslararası Soruşturma İsteğinde Kararlı

Davutoğlu, Türkiye’nin İsrail operasyonun uluslararası bir komisyon tarafından soruşturulması isteğini tekrarladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin İsrail’in Gazze’ye yardım taşıyan gemilere düzenlediği operasyonun uluslararası bir komisyon tarafından soruşturulması istediğini söyledi.

Washington dönüşünde Ankara’da açıklama yapan Bakan bu görüşünü New York’taki BM Güvenlik Konseyi toplantısında, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones’la yaptığı görüşmelerde de dile getirmişti.

Ancak Amerika bugüne kadar yaptığı açıklamalarda soruşturmayı İsrail’in yapmasından yana bir tavır sergiliyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, dünkü basın toplantısında, olaydan doğrudan İsrail’i sorumlu tutan bir ifade kullanmaktan kaçındı. Gibbs, bu konudaki sorulara BM Güvenlik Konseyi’nden yapılan açıklamaya atıfta bulunarak yanıt verdi. BM açıklamasında baskın sırasında meydana gelen can kaybından üzüntü duyduğu ifade ediliyor ve ‘baskına yol açan gelişmeler’ sorumlu tutuluyor. Açıklamada İsrail can kaybından doğrudan sorumlu tutulmuyor.

Rusya ve Avrupa Birliği de konunun tarafsız bir şekilde soruşturulmasını istedi. Bu arada Nikaragua dün İsrail’le diplomatik ilişkilerini kesti.

XS
SM
MD
LG