Erişilebilirlik

Türkiye Turizmi Kriz Dönemini Atlatabiliyor mu?


Geçen yıl Rusya ile yaşanan siyasi-askeri krizinyanısıra darbe girişimi sonucunda yabancı ve yerli turist talebindeki düşüşün ardından turizm sektörü bu yaz sezonundan umutlu görünüyor.

Turizmcilere göre, Rusya ile krize geçen yıl siyasi çözüm getirilmesinin ardından bu yaz sezonunda özellikle Antalya’ya charter uçuşlar sıklaştı ve talepte artış var. Almanya ile Türkiye arasında İncirlik Üssü nedeniyle yaşanan siyasi krizin ise, nasıl bir etki yarattığı bilinmemekle birlikte geçen yıl başlayan Alman turist sayısındaki azalma sürüyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB’ın Nisan sonu itibariyle hazırladığı sezon başı raporuna göre; turizmde Nisan ayında kıpırdanma başladı ve geçen yıl 1 milyon 753 bin 45 olan Nisan ayında ülkeye giriş yapan yabancı turist sayısı bu yıl 2 milyon 70 bin 322’ye yükseldi. Ancak Ocak-Nisan 2017 dönemi turist sayısındaki toplam artış ise sadece yüzde 0.96 oranında gerçekleşti.

TÜRSAB, ayrıca Rusya ve Almanya odaklı turizm gündemi dışında Uzak Doğu ülkeleriyle ilişkilere de dikkat çekti. TÜRSAB’ın raporunda, “Çin’den gelen ziyaretçi sayısı yüzde 19.66 oranında artarak 62 bin 568 seviyesine yükselirken; Güney Kore’den gelen ziyaretçi sayısı yüzde 13.76 oranında düşerek 36 bin 599 seviyesine ve Japonya’dan gelen ziyaretçi sayısı ise yüzde 29.76 oranında düşerek 11 bin 324’e gerilemiştir” denildi.

TÜRSAB, İsrail pazarında turist sayısı itibariyle bu yıl artış yaşandığını açıklarken; ABD’li turistler açısından olumsuz bir tablo çizdi. TÜRSAB, “2017 yılının Ocak-Nisan döneminde Türkiye’ye turist gönderen ilk 15 ülke arasında en büyük düşüş yüzde 32.68’lik düşüşle ABD pazarında yaşandı. Bu ülkeyi Hollanda yüzde 25.78 ve Almanya yüzde 22.12’lik düşüşle izledi” açıklamasını yaptı.

AKTOB: Önceliğimiz turist sayısını arttırmak

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı da, Antalya bölgesinde Rusya ve Almanya’nın öncülüğünü vurguladı. Bunun yanı sıra Türkiye’nin turizmdeki en önemli bir diğer hedefini ise yerli turist talebini yüksek tutmak olduğunu kaydeden Yağcı, geçen yaz sezonunda sadece Rusya’yla yaşanan kriz değil 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin turizm sektörünü çok kötü etkilediğini ifade etti. Darbe girişimi nedeniyle yerli turizm hareketinde çok azalma olduğunu belirten Yağcı, 2015 yaz sezonuna kıyasla 2016 yılında ciddi azalan talepleri bu yaz sezonunda arttırmak amacında olduklarını vurguladı.

“1 Ocak – 22 Haziran arasında Antalya’daki büyüme oranı yüzde 49 olarak gerçekleşti” diyen Yağcı, Rusya’dan ciddi şekilde yeniden turist akışı sağlandığını ve her gün Antalya’ya charter uçuşlar yapıldığını dile getirdi. Ancak henüz Almanya pazarında yeterince canlanma olmadığını kaydeden Yağcı, Mayıs ayı itibariyle Alman turist akışında ekside olunduğunu anlatarak, “Ama Almanya’dan son dakika satışlarıyla toparlanma olmasını bekliyoruz. Hem Rusya hem de Almanya bizim için en önemli iki pazarımız. Bu pazarlarda toparlanma olmakla birlikte tabii bu yaz sezonunda özellikle 2014’teki ivmeyi yakalamak henüz güç. Gelecek yıla daha iyi olacaktır” görüşlerini aktardı.

Türkiye’nin geçen yılki turizm gelirlerinde yüzde 30 daralma olduğunu söyleyen Yağcı, “Taleplerdeki çok ciddi daralma fiyatlarda ciddi baskı oluşturdu. Talep artışı olması lazım ki gelirlerde artış olsun. Ancak bu yaz sezonunda talepleri arttırmak için turizmciler fiyatları düşük tutmak durumunda kaldı” bilgisini verdi.

Yağcı’ya göre, iç turizm ne derece güçlüyse turizm sektöründe krizlere karşı daha dayanıklı hale gelirsiniz. Dolayısıyla Türkiye’nin iç turizm pazarını her dönem canlı tutması gerektiğini belirten Yağcı, Türkiye’deki yerli turistlere ise mutlaka erken rezervasyonlar ile düşük fiyatlı şekilde turizm olanaklarından yararlanmayı öneriyor.

2016 yılı turizmde nasıl geçmişti?

Doğruluk Payı sitesindeki verilere göre; geçen yıl turist sayısındaki azalmalara bakıldığında Rusya’dan gelenlerde yüzde 76,2, Avrupa ülkelerinden gelenlerde yüzde 31 ve OECD ülkelerden gelenlerde yüzde 35,9 oranında azalma tespit edildi. Buna karşın Türkiye’nin 31 Mayıs 2010’da Mavi Marmara adlı yardım gemisine düzenlenen saldırı nedeniyle siyasi-askeri-diplomatik kriz yaşadığı İsrail’le ilişkilerdeki iyileşme turizme olumlu yansıdı. Geçen yıl İsrailli turist sayısında yüzde 30,9’luk artış yaşandı. Geçen yıl Rus turist sayısı 866 bin 256 sayısında kalırken; Alman turist sayısı da yüzde 30,3 oranında azalarak 3 milyon 890 bin 74 kişi olarak kaydedildi.

Doğruluk Payı’nın tespiti itibariyle “Türkiye’de kitle turizminin yaygınlaşmaya başladığı 1990 yılından bugüne değin turizm gelirlerinin toplam ihracat gelirine oranı ortalama olarak yüzde 24,5’iken, 2016’da bu oran yüzde 15,5’e düştü”. Türkiye’nin turizm gelirlerinde de ciddi azalma görülürken; 2014 yılında kişi başı 828 dolar harcama, 705 dolara geriledi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG