Erişilebilirlik

Türkiye Suriye’ye Gitmeyi Planlayan 82 Yabancıyı Tutukladı


Türkiye Suriye’ye Gitmeyi Planlayan 82 Yabancıyı Tutukladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

Türk emniyet yetkilileri IŞİD örgütüyle bağlantısı olduğundan şüphelenilen ve Suriye’ye gitme planları yapan 82 kişiyi, örgüte yönelik düzenlenen operasyonda tutukladı.

Son haftalarda artan operasyonlarla birlikte polis neredeyse her gün IŞİD hücrelerine yönelik ülke genelinde baskınlar düzenliyor.

Devlet kaynaklı Anadolu Ajansı’nın verdiği bilgilere göre gözaltına alınan şüpheliler daha önce IŞİD üyeleriyle bağlantıya geçmiş kişiler ve önümüzdeki günlerde Suriye’ye gitme planları yapıyorlardı.

Doğan Haber Ajansı da bir zaman dilimi vermeden, Türkiye’den Suriye’ye IŞİD militanı olduğu düşünülen 800 kadar kişinin geçtiği şeklinde bir haber yayınladı.

Anadolu Ajansı ayrıca polisin 14 adrese baskın düzenlediğini, Adana’da Suriyeli 11 şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu.

Söz konusu gözaltılar Ankara’da 1500 polis memurunun katılımıyla gerçekleşen ve en az 173 kişinin yakalandığı operasyondan sonra açıklandı.

Doğan Haber Ajansı gözaltına alınan kişilerin çoğunluğunun Suriyeli olduğunu belirtti.

Ajans emniyet güçlerinin 10 Kasım Atatürk’ü Anma Etkinlikleri sırasında bir saldırı gerçekleştirilmesi olasılığına yönelik olarak düzenlediğini ifade etti.

Geçen aydan bu yana başkent Ankara’da çok sayıda kişi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında saldırı planladıkları gerekçesiyle gözaltında tutuluyorlar.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre de Ekim ayında IŞİD ile bağlantıda oldukları gerekçesiyle 450 civarında kişi gözaltına alındı.

XS
SM
MD
LG