Erişilebilirlik

Türkiye Suriyeliler'e 2 Milyar Dolar Harcadı


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 30 Aralık 2013 itibariyle Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı tablosu hakkında yazılı açıklama ile bilgilendirme yaptı

Türkiye, Suriyeli sığınmacılar nedeniyle 2 milyar dolar harcadı. Barınma tesislerinde 210 bin 358 Suriyeli bulunuyor. 222 bin 411 Suriyeli ise ülkelerine geri döndü. Ancak Türkiye'de resmi barınma tesisleri dışında İstanbul ve Ankara başta olmak üzere kendi imkanlarıyla konaklayan 400 bin Suriyeli'nin bulunduğu belirtilirken, sığınmacılara ait hayat öyküleri "Suriye Yerle Bir Olduktan Sonra" adlı bir kitaba dönüştürüldü.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 30 Aralık 2013 itibariyle Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı tablosu hakkında yazılı açıklama ile bilgilendirme yaptı. Bu açıklamaya göre, Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Adana, Mardin ve Malatya'daki barınma merkezleri, çadırkentler ile konteynerkentlerde Suriyeliler konaklamaya devam ediyor. Suriye'deki çatışmalarda yaralanmış 127 sığınmacı ise sağlık kuruluşlarında yatılı tedavi altında tutuluyor. Toplam 210 bin 358 Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapılıyor. Türkiye içerisinde 400 bin civarında Suriyeli kendi imkanlarıyla konaklıyor.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AFAD'da düzenlediği basın toplantısında, 2014 yılı için "Suriye Vatandaşlarına Yardım Kampanyası" başlattı. Yıl sonunda gelecek yıl için sivil toplum örgütleriyle birlikte Suriyeliler'e her türlü yardımı ulaştırmaya devam edeceklerini belirten Atalay, herkese de kampanyaya katılma çağrısında bulundu. Türkiye'nin AFAD kanalıyla Suriyeliler için 1 milyar 517 milyon 558 Türk Lirası harcadığını da açıklayan Atalay, "Şu an mülteci kamplarında 7 bin 500 kişi görev yapıyor. Bunun için de değişik görevlerdeki personel var. Böylece dolaylı maliyetleri de aldığınızda şu andaki uluslararası standartlar için de 2 milyar dolar civarında bir maliyeti hesap edebiliriz” dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi’nin Hayata Destek Derneği ise, Suriyeli sığınmacıların hayatını mercek altına aldı. 2012 ve 2013 yıllarında kamplardaki hayatı yakından gözlemleyen gazeteci Serdar Korucu ile fotoğrafçı Kerem Yücel'in "Suriye Yerle Bir Olduktan Sonra" adlı çalışması kitaplaştırıldı. Etnik, dini herhangi bir ayrım olmaksızın Suriyeliler'in hikayelerine yer verilen kitapta, kişisel hayatlar ışığında Suriye'deki iç çatışmanın siyasal boyutu da ele alınıyor.

"Suriye Yerle Bir Olduktan Sonra" adlı kitaba, ücretsiz olarak http://www.hayatadestek.org/media/files/pdf/Suriye_yerl_bir_olduktan_sonra.pdf internet adresinden Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Arapça dillerindeki kopyalarına ulaşılabilir.

Bünyamin Aygün 36 gündür Suriye'de rehin

Bu arada Milliyet Gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, 36 gün önce kendisinden en son haber alındığı günden bugüne Suriye'de rehin tutulmaya devem ediyor. Gazeteci Aygün'ün yeni yıl öncesinde serbest bırakılması bekleniyordu. Ancak Başbakanlık'a bağlı Milli İstihbarat Teşkilatı ile Dışişleri Bakanlığı'nın koordineli olarak yürüttüğü çalışmalara karşın halen Aygün'ün Türkiye'ye geri dönüşü sağlamadı. Meslektaşları geçtiğimiz günlerde basın açıklamalarıyla da Aygün'ün serbest kalması yönünde çağrıda bulunmuştu. Bu çağrı yeni yıl arifesinde #BunyaminAygunSerbestBirakilsin ve #FreeBunyaminAygun başlıklarıyla Twitter üzerinden de sürdürülüyor.

Gazeteci Aygün için ayrıca internette imza kampanyası da başlatıldı. Türkiye'deki gazeteciler, bu imza kampanyası ile Aygün'ün Suriye'de rehine durumunun sona ermesi için Birleşmiş Milletler ile Dışişleri Bakanlığı'na sesleniyor.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 14 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:23 0:00
XS
SM
MD
LG