Erişilebilirlik

Türkiye Suriyeli Pilotu Şam'a İade Edecek mi?


Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye'de Hatay ili kırsalına düşen Suriye askeri uçağıyla ilgili olarak, "İçinde bulunduğumuz an itibarıyla pilotun tedavisi devam ediyor. Bütün olay netleştikten sonra buna ilişkin karar da verilecek ama şu an olay çok taze" dedi.

Canikli, olayla ilgili bilgi almak üzere bulunduğu Hatay Valiliği'nde gazetecilere açıklama yaptı. Canikli, yerel halkın yardımıyla gece boyunca jandarma ekiplerince devam ettirilen arama-kurtarma çalışmaları kapsamında uçak enkazına ve Suriyeli pilota ulaşıldığını anımsattı.

Hatay'da tedavi altına alınan pilotun hayati tehlikesinin olmadığını kaydeden Canikli, pilotun Şam rejimine iadesi konusunda ise bağlayıcı bir ifade kullanmaktan kaçındı. Canikli, "İçinde bulunduğumuz an itibarıyla pilotun tedavisi devam ediyor. Bütün olay netleştikten sonra buna ilişkin karar da verilecek ama şu an olay çok taze. Hangi amaçla ve nasıl Türkiye sınırlarına düştüğü, uçağın, pilot da dahil, hangi görev ve faaliyet çerçevesinde buralarda bulunduğu hususları bütün açıklığıyla ortaya çıktıktan, netlik kazandırıldıktan sonra bununla ilgili karar da önümüzdeki günlerde verilecek. Şu an itibarıyla durum budur" diye konuştu.

Suriye ordusunda albay rütbesindeki Mehmet Sufhan adlı pilotun, Hatay'ın Altınözü ilçesi uçağın düştüğü alandan yaklaşık 40 kilometre güneyde bulunduğu duyuruldu. Hatay Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi'nde tedavi altına alınan 56 yaşındaki pilotun, omurgasında kırık olduğu, bacakları ile yüzünde yaralar bulunduğu kaydedildi.

Hatay kırsalından dün saat 18.30 civarında uçak düştüğü haberi gelmişti. Bu haberin ardından Başbakan Binali Yıldırım, Suriye rejimine ait MİG 23 model savaş uçağının düştüğünü açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG