Erişilebilirlik

Türkiye Suriye’de IŞİD ve PYD’yi Vurdu


Türkiye obüslerle Cerablus’ta IŞİD mevzilerini vurdu. Türkiye sadece IŞİD’i değil, Suriye’de Menbiç’in kuzeyinde PYD hedeflerini de top atışıyla vurdu.

Reuters haber ajansının alıntı yaptığı bir Türk yetkili operasyonun ana amacının ılımlı isyancılar için bir koridor açmak olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Cerablus’ta IŞİD’in yanısıra PYD hedeflerini de vurduğuna dair haberler ve bunun ABD'de endişe yaratıp yaratmadığı, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Peter Cook'un basın brifinginde soruldu.

Askeri operasyonları ve hedeflerine dair soruların Türk makamlarına sorulması gerektiğini ifade eden Cook, “Bize göre odak noktası IŞİD’e karşı savaşılması ve IŞİD’in hedef alınması olmalı ve gördüğümüz kadarıyla da olan bu” dedi.

Cook, IŞİD’in bulunduğu Cerablus’un yabancı savaşçıların geçişi açısından kritik bir nokta olduğuna dikkati çekerek, “Suriye’nin herhangi bir yerinde ama özellikle de böyle bir bölgede IŞİD’in üzerinde baskı uygulanması önemlidir. IŞİD’in burası da dahil Suriye’de mümkün olduğu kadar fazla sayıda bölgeden atıldığını görmek istiyoruz” diye konuştu.

Yıldırım: Suriye’nin toprak bütünlüğü korunmalı

Bu gelişmelerden önce kabine toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım, Suriye konusunda Ankara’nın duruşunu özetledi. Yıldırım, “Durduğumuz yer çok net, Suriye’nin bölünmemesi, toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi, herhangi bir grubun etnik hakimiyetine izin verilmemesi” dedi.

Yıldırım, “Suriye’nin toprak bütünlüğü korunmalı, etnik temele dayanmayan, tüm grupların içinde yer alacağı bir yönetim oluşturulmalı” ifadelerini kullandı.

Başbakan, “Suriye’de istikrarın sağlanması bölge için en önemli önceliklerden” dedi. Yıldırım Suriye’de tüm tarafların bir araya gelip akan kanı durdurması çağrısında bulundu.

Cerablus-Karkamış Sınırında Güvenlik Arttırıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Sınırda önlemler arttırıldı

Bu arada Türkiye, IŞİD'in kontrolündeki Cerablus’a sınır olan Gaziantep'in Karkamış bölgesinde güvenlik önlemlerini artırmaya devam ediyor. Askeri araçların sınır boyunca sıklıkla devriye gezdiği gözlemlenirken sınır hattında güvenlik duvarı ve gözetleme kuleleri dikkat çekiyor.

Karkamış ilçesi sınır hattında terörle mücadele ve kaçak geçişlerin önlenmesi için 2015 yılında başlatılan duvar örme çalışmaları büyük ölçüde tamamlandığını belirtiyor.

Amerika'nın Sesi'nden Tan Çetin'in geçtiği videoda da görüldüğü gibi, her biri 2,5 metre genişliğinde, 3,6 metre yüksekliğinde ve 8 ton ağırlığında olan duvarlar, Gaziantep Karkamış sınır hattıyla İŞİD kontrolündeki Cerablus arasına inşa ediliyor.

Hudut güvenliğinin sağlanması ve yasadışı geçişlerin önlenmesi için inşa edilen duvarların üzerleri jiletli tellerle çevrilirken, kurşungeçirmez özelliğe sahip gözetleme kuleleri de termal kameralarla donatılarak sınır güvenliğinin sağlanması amaçlanıyor.

TSK tarafından sınır güvenliğiyle ilgili olarak dün yapılan açıklamada da şu bilgiler yer aldı:

“Son üç yıllık süreçte Suriye hududunda; 239,589 km modüler/sabit beton duvarın (MBD) tamamlanmış; 207,934 km'lik bir hudut hattı da planlamaya alınmıştır. 49 km. tel engeli, 72 km. kafes tel engel sistemi, 61 km. akardion tel engel sisteminin tamamlanmış, 401 km. hendek kazılmış, 86 km. toprak set inşası yapılmış, 3,95 km. perde duvar (sabit) tamamlanmış ve özellikle Kilis/Gaziantep sınır bölgesinde korunaklı/geniş gözetleme imkanı sağlayan 57 adet beton kulenin inşası bitirilmiştir.”

XS
SM
MD
LG