Erişilebilirlik

Türkiye-Suriye Sınırında Yine Çatışma


Suriye ordusunun top ateşine tuttuğu Humus kentinden bir görüntü..
Türkiye ile Suriye arasında sınır çatışması altıncı gününde de devam etti.
Bir Türk yetkili Reuters ajansına Suriye’den atılan havan mermisine topçu ateşiyle karşılık verildiğini açıkladı.
Suriye’den atılan son havan mermisinin Hatay ilinin sınırdan 150-200 kilometre uzaklıktaki Hacıpaşa ilçesine düştüğü bildiriliyor.
Türkiye ile Suriye arasındaki sınır gerginliği geçen hafta Suriye tarafından atılan havan topu mermisinin yine Hatay’ın Akçakale ilçesinde bir eve isabet etmesi, dördü çocuk beş kişinin ölümüne yol açmasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Suriye'de en kötü senaryoların gerçekleştiğini belirterek uluslararası topluluğu hızla müdaheleye çağırdı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Türkiye ile Suriye arasında artan gerginlikten kaygı duyduğunu açıkladı. Genel Sekreter, aynı şekilde, Suriye krizinin komşu Lübnan’da yarattığı olumsuz gelişmeler konusunda da uyarıda bulundu.
Ban Ki-Moon Pazartesi günü yaptığı açıklamada Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmeleri ve Lübnan’daki durumu “son derece tehlikeli” olarak niteledi.

Ban, Suriye hükümetine ve muhaliflere gönderilen silahlardan da kaygı duyduğunu sözlerine ekledi. Genel Sekreter, soruna siyasi çözüm bulunmasını isteğini bir kez daha yineledi ve geçen Mart ayında başlayan ayaklanmaların ancak bu yolla çözüme kavuşturabileceğini tekrarladı.

Bu arada Suriye içinde de şiddet Pazartesi günü de devam etti, devlet haber ajansı SANA, hükümete bağlı birliklerin Halep’te çok sayıda teröristi öldürdüğünü bildirdi. Suriye hükümeti, isyancıları terörist olarak tanımlıyor.

Pazar günü Suriye birlikleri, Halep, Humus ve başkent Şam yakınlarındaki bazı yerleşim birimlerinde mevzilerini güçlendirdi.

İngiltere merkezli bir insan hakları grubu, Pazartesi günkü çatışmalarda ülke çapında yaklaşık 60 kişinin öldüğünü bildirdi.
XS
SM
MD
LG