Erişilebilirlik

Türkiye Suriye Savaş Uçağını Düşürdü


Suriye uçağını düşüren Türk savaş jeti devriye uçuşunda
Türk savaş uçaklarının Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağını düşürdüğü bildirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada ‘Suriye’ye ye ait iki adet MIG-23 uçağının, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşu, 80 deniz mili mesafeden izlenmeye başlanmış ve Suriye uçakları Türk hududuna on deniz mili mesafeden itibaren Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin dört kez ikaz edilmiştir’ dendi.

TSK: Uçak Suriye’ye düştü

Açıklamada angajman kuralları gereği yapılan bu ikazlardan sonra Suriye uçaklarından birinin geri döndüğü diğerinin ise Türkiye hava sahasını ihlal ettiği belirtildi. Açıklamaya göre, 1,5 kilometre kadar Türk hava sahasında uçan MIG-23, o esnada bölgede devriye görevinde bulunan 2 adet F-16’dan birinden atılan füze sonucu Suriye sınırının 1200 metre güneyinde bulunan Keşap bölgesine düştü.

Erdoğan: İhlal sürerse tokadımız ağır olacak

Yerel seçimlere bir hafta kala Kocaeli’nde halka hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TSK’nın resmi açıklamasından yaklaşık bir saat önce olayı doğruladı. Uçağın düşürülmesi nedeniyle başta Genelkurmay Başkanı olmak üzere silahlı kuvvetleri ve pilotları tebrik eden Erdoğan, Şam yönetimi sert bir dille uyardı. Miting alanından Suriye’ye yönelik tepkiler yükselirken Erdoğan, "eğer sen benim hava sahamı ihlal edecek olursan, bundan sonra bizim tokadımız ağır olacak’ dedi.

TSK’nın angajman kuralları gereği Suriye uçağını düşürmesine bir destek de Hollanda’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den geldi. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’i telefonla arayan Gül, Türkiye’nin sınırlarını koruma konusundaki azim kararlılık gösterildiği için Türk Silahlı Kuvvetleri’ni tebrik etti.

Kııçdaroğlu: Devletin tehlikeye sokulmasını istemeyiz

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Suriye uçağının düşürülmesini partisinin Aksaray’da düzenlediği mitingde değerlendirdi. Kılıçdaroğlu ‘angajman kurallarına uymadığı için Türk Silahlı Kuvvetleri, bir Suriye uçağını düşürmüş. Angajman kurallarına uymadığı zaman yapılan hareketi hiçbir zaman eleştirmeyiz. Çünkü biz devletimizin tehlikeye sokulmasını istemeyiz. Uçakların sınırlarımızdan izinsiz girmesini istemeyiz. Ama bunu miting meydanlarında ben kahramanım diye söylenmesini de istemeyiz. Çünkü hırsızdan kahraman olmaz” dedi.

CHP lideri üç gün önce Samanyolu Haber kanalında katıldığı bir programda Başbakan’ın Erdoğan’ın Türkiye’yi Suriye’yle savaşa sokmak istediğini ilişkin duyumlara sahip olduğunu söylemişti.

Suriye’de bulunan Süleyman Şah Türbesi’ne ilişkin IŞİD tehdidinin arttığı yönündeki haberlerin hükümet yanlısı gazetelerde yer aldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, ‘ Erdoğan, seçimlerden önce orduyu Suriye’ye sokmak isteyebilir. Buradan genelkurmay başkanına seslenmek isterim. Türkiye’yi maceraya sokmayın. Oraya saldırı yok ama bir provokasyon olabilir. Herkesin çok dikkatli olması lazım. Ortadoğu bataklığına Türkiye’nin girmeye hakkı da yoktur yetkisi de yoktur ‘ demişti.

Suriye: Türkiye düşmanca davranıyor

Suriye ise Türkiye’yi saldırgan bir tutum izlemekle suçluyor. TSK’nın sınır ihlali açıklamasını reddeden Suriyeli bir askeri kaynak, ‘Türk hava savunma güçlerinin Erdoğan hükümetinin terör çetelerine desteğini kanıtlayan düşmanca bir saldırıyla Suriye toprakları üzerinde teröristleri kovalayan Suriyeli bir savaş uçağını Suriye hava sahasında düşürdü’ dedi

Suriyeli askeri kaynak uçak pilotunun paraşütle atlayıp sağ kurtulmayı başardığını söyledi.

SANA: Türkiye’den iki gündür top ve tank saldırısı yapılıyor

Şam yönetiminin resmi haber ajansı SANA ise internet sayfasında dışişleri bakanlığından adını vermediği bir kaynağa dayandırdığı haberinde Türkiye’nin iki gündür Suriye’ye topraklarına düşmanca askeri saldırıda olduğunu iddia etti. SANA’nın iddiasında göre, silahlı çetelerin Türkiye’den Suriye’ye giriş yapması için tank ve topla saldırılarda bulunuldu.
XS
SM
MD
LG