Erişilebilirlik

Türkiye Suriye Konusunda İran’la İşbirliği Arayışında


(arşiv)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani telefon görüşmesi yaparak Zeytin Dalı operasyonu dahil olmak üzere Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdi. Görüşmede Rusya lideri Vladimir Putin’le birlikte İstanbul’da üçlü zirve yapılması konusunun da teyit edildiği bildirildi.

Dün de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Tahran da konuyla ilgili temaslarda bulunmuştu.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan – Ruhani arasındaki görüşmede öne çıkan gündem maddesi Suriye oldu. Görüşmede, Türkiye, Rusya ve İran arasında ilki geçen yıl 22 Kasım'da Soçi'de düzenlenen üçlü liderler zirvesini bu kez İstanbul'da tekrarlama konusundaki mutabakat yinelendi. Rusya'nın ev sahipliğinde Soçi'de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nde Türkiye ve İran'ın desteğiyle mesafe katledildiği ve bunun olumlu bir gelişme olduğu da dile getirildi.

Ayrıca liderler tarafından Türkiye ile İran arasında terörle mücadele ve güvenlik konularında işbirliğinin artmasının duydukları memnuniyetin de ifade edildiği açıklandı.

İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) ise, İran Cumhurbaşkanlığı’nca yapılan açıklamayı aktardı. Buna göre; Cumhurbaşkanı Ruhani, Erdoğan ile görüşmesinde, bölgesel tehditlerin, İran, Türkiye ve diğer İslam ülkelerinin menfaatlerini olumsuz etkilediğini belirtti; iki ülkenin bölgesel ve uluslararası konulardaki yakın görüşleri de gözönüne alınarak ortak siyasi işbirliği ve istişarelerin devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Ruhani, üç ülke cumhurbaşkanlarınca İstanbul’da Suriye konulu toplantı yapma önerisine sıcak baktıklarını belirterek, üç ülke dışişleri bakanının toplantının zaman ve gündemi konusunda istişarede bulunmasını istedi.
Ruhani, ayrıca İran’ın Türkiye ile ekonomik ilişkilerinde sıçrama yaşamaya hazır olduğunu da ifade ederek, milli para ile bir an önce ticaret yapmanın iki ülke ekonomik ilişkilerine ivme kazandırabileceğini söyledi.

İran tarafına göre Erdoğan, İran İslam Devrimi’nin yıldönümünü kutlayarak tüm alanlarda iki ülke ilişkilerinin gelişmesini ve derinleşmesini istedi. Erdoğan, Ruhani’ye davet ettiği İstanbul’da düzenlenecek üçlü liderler zirvesine bazı batılı ülke liderlerince de katılım talebi olduğunu da söyledi.

IRNA, Erdoğan’ın ulusal parayla ticaretin taraflar arasındaki ticaret hacminin artmasına sebep olacağı görüşünü dile getirdiğini yazdı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG