Erişilebilirlik

Türkiye Somali’de Neden Hedef Oldu?


Doçent Doktor Veysel Ayhan, Amerika’nın Sesi’ne Türkiye’nin Somali Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıya, “Türk hükümetinin Somali’deki krizi uluslararası kamuoyunun gündemine taşıma girişimleri” mi neden oldu sorusunu yanıtladı

Somali’deki Türkiye Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıda tıpkı geçen Nisan ayında ülkedeki Kızılay konvoyuna düzenlenen saldırıda olduğu gibi El Şebab Örgütü’nün imzası var.

Uluslararası Orta Doğu Barış Araştırmaları Merkezi Somali uzmanı Doç. Dr. Veysel Ayhan’a göre Türkiye’nin Somali’deki varlığı, ülkeyi istikrara taşımak için kritik bir öneme sahip. Bu yüzden El Kaide benzeri örgütler, ülkede tırmanan şiddet ve insani krizin yarattığı kaos ortamından yararlanmalarını önlediği için Türkiye’nin ‘Afrika Açılımı’ndan rahatsız.

Bazı küresel güçlerin Türkiye’nin bölgedeki etkisini sınırlandırmak için bu örgütleri kullandığı iddiasına da değinen Ayhan, Türkiye’nin Somali’deki varlığından rahatsızlık duyan birçok uluslararası faktör bulunduğunu vurguluyor.

Türkiye’nin Somali’deki varlığından, uluslararası alanda itibar sağlamak dışında bir beklentisi olmadığının altını çizen Ayhan, Türkiye’nin küresel rolünü güçlendirmenin asıl amaç olduğunu belirtti.

Ayhan, saldırıların, sanılanın aksine, Türkiye’nin ‘Afrika Açılımı’nı sürdürmesinin önünü açacağını ve bölgedeki etkisini genişletmeyi sürdüreceğini, kriz bölgelerine giden her ülkenin bu tür saldırılarla karşı karşıya kalma olasılığı bulunduğunu vurguladı.

Doç. Dr. Veysel Ayhan’la Mehtap Çolak Yılmaz’ın yaptığı söyleşiyi aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz:

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:43 0:00
Linki indirmek için
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:06 0:00
XS
SM
MD
LG